13.02.2007
Česká europoslankyně tvrdí, že americká základna v ČR není v žádném případě v rozporu s evropskou bezpečnostní politikou. Politici by proto měli jednat konstruktivně.
Jana Hybášková, poslankyně Evropského parlamentu za SNK ED, tvrdí, že umístění americké protiraketové obrany v České republice nebo v Polsku není v žádném případě v rozporu s evropskou bezpečnostní politikou, sdělila pro LN.
„Jako jediný český člen podvýboru pro bezpečnost a obranu Evropského parlamentu tvrdím, že jsem v žádném výboru parlamentu – ani v souvisících bezpečnostních kruzích – nezaznamenala jednoznačný výrok o tom, že zvažovaný systém protiraketové obrany je v rozporu s rašící společnou evropskou obranou,“ uvedla Hybášková.
Podle europoslankyně je v současné době Evropa ohrožena nejen islámským fundamentalismem, ale především nestabilitou ve svém okolí, která je jeho důsledkem. Proto zdůraznila, že cílem současné unie je určitě zvýšit bezpečnost, a to všemi dostupnými prostředky. „Debata je pouze o tom, jaké prostředky to budou,“ dodala.
Hybášková uvedla, že pro Angelu Merkelovou, německou kancléřku předsednické země EU, je důležité mít dobré vztahy s USA. Její země proto, ani Portugalsko a Slovinsko proti americké bezpečnostní politice v Evropě nepůjdou. Nikdo se neodváží tvrdit, že protiraketová základna sníží evropskou bezpečnost, když trojí posloupné předsednictví EU, jak uvedla poslankyně EP, mělo za klíčové úkoly stanoveno okamžité zvýšení evropské bezpečnosti.
„Evropská unie a NATO okolo sebe tiše přešlapují. Je jasné, že NATO bude součástí hledání evropské bezpečnosti. Z řady politických důvodů to však není jediná cesta. Bude-li dobře využita příležitost, aby se základna stala součástí postupu NATO, jeho možných budoucích kapacit, bude to výrazný příspěvek k evropské obraně. Míra asymetrického ohrožení Evropy je tak vysoká, že českými politiky pěstovaná ideologická kolize mezi NATO a EU patří do sběru,“ řekla Hybášková.
Podle europoslankyně je důležité, aby „čeští politici uchopili tento prostor (vyjednávání o základě USA) konstruktivně, rozšiřovali ho pro vyjednávání a hledali správné načasování. Zatím jen obětují národní bezpečnostní zájem vzájemné štvanici dvou velkých stran. To není přínos pro evropskou ani naši bezpečnost“, dodala.
Autor: mab-iHNed,LN