Pohyb zboží v EU bude nyní snadnější

14.02.2007
Opatření, která navrhla Evropská komise, spočívají v tom, že pokud se nějakému výrobku dostane v jiném členském státě odmítnutí, musí pro to být závažný důvod. Výrobce by se měl navíc dočkat vysvětlení.

Evropská komise navrhla několik opatření, jež mají zlepšit volný pohyb zboží v Evropské unii. Největší změnou je, že nyní by mělo být těžší pro členský stát EU odmítnout uvedení zboží na trh, navzdory tomu, že bylo již povoleno v jiném členském státě. Pokud se nějakému výrobku dostane odmítnutí, musí tak být učiněno ze zvláště závažných důvodů a výrobce se navíc musí dočkat vysvětlení.


Výrobce a producenty v současnosti trápí rozdílnost jednotlivých národních legislativ a dochází tak až k absurdním situacím. S podobným případem se například setkal jeden z výrobců jízdních kol. Jeho kolům se v jednom z členských států dostalo odmítnutí hned z několika důvodů. Nejprve po něm úřady požadovaly, že kola musí být z bezpečnostních důvodů vybavena předním i zadním světlem. Obě světla však nesměla být napájena klasickou baterií, ale musela být vybavena dynamem. Podle příslušných úřadů je dynamo totiž spolehlivější. Další předpisy se týkaly úprav brzd. Výrobci nakonec nezbylo než všechny požadavky splnit, jinak by nezískal přístup na trh.


Podobné překážky by do budoucna měly zmizet a celá procedura by se měla výrazně zjednodušit. Pokud totiž výrobce získá povolení v jednom státě, velmi pravděpodobně uspěje i v dalším.


Celý problém se však týká i ochrany spotřebitele, což představuje největší nebezpečí pro návrh EK. Zatímco některé státy mají velmi přísné zákony pro ochranu spotřebitele, ostatní jsou liberálnější a odpovědnosti ponechávají především na zákazníkovi. Otazník visí nad tím, zda se oba tábory budou schopny dohodnout na konečném znění návrhu, protože se dá jen těžko předpokládat, že se například státy s větší ochranou spotřebitele budou ochotny vzdát přísných zákonů.


Brusel však navrhuje změnu i v dalších oblastech. V každém členském státě by mělo vzniknout kontaktní místo, které by výrobce informovalo o podmínkách stanovených národní legislativou. Výrobci by tak již nemuseli složitě vyhledávat jednotlivá ustanovení a nemuseli by vydávat peníze například za drahé spotřebitelské testy, které však země, v nichž chtějí proniknout na trh, nemusí uznávat.


Komise chce navíc usnadnit obchod s novými i ojetými auty v Evropské unii. Podle evropských činitelů potenciální zájemce o nákup auta v zahraničí odrazuje nepřehledná změť nařízení a nemá moc šancí se dozvědět, kde zaplatit DPH a jak auto registrovat ve své vlasti, přestože je zakoupeno v zahraničí. To by měla změnit příručka, která vyjde na jaře letošního roku a bude zachycovat rozdílnost národních legislativ. V budoucnosti by se pak mělo právo sjednocovat i v této oblasti.

Autor: mab-iHNed,čtk

Sdílet tento příspěvek