14.02.2007
Evropský parlament se do konce svého mandátu v roce 2009 bude věnovat obraně evropských hodnot, reformám v zájmu demokracie a také dialogu světových kultur.
Štrasburk? Nebudeme mít co dělat
Slíbil to alespoň ve svém programovém projevu jeho nový předseda Hans-Gert Pöttering včera ve Štrasburku.
Pöttering mluvil dlouho o tématech zahraniční politiky, jako o vztahu Evropy k USA a americké věznici Guantánamo, konfliktu na Blízkém východě nebo demokracii v Rusku. Vnitřní záležitosti Evropské unie, do kterých by měl parlament v nejbližší době zasáhnout, ale téměř nezmínil. Zásadní témata tohoto roku totiž z velké části půjdou mimo parlament.
Unie se nyní pře o budoucnost euroústavy nebo o vytvoření společné vnější energetické politiky. Hlavní slovo ale v obou tématech mají členské státy, nikoli europoslanci. O budoucnosti Kosova, dalším velkém tématu tohoto roku, se pak rozhodne na půdě OSN, nikoli v Bruselu. Natožpak ve Štrasburku.
I legislativní program europarlamentu je letos slabší než v uplynulých letech.
Loni poslanci nejen připravovali unii na vstup Bulharů a Rumunů, ale také rozhodovali o zákonech, jako byla směrnice o volném pohybu služeb nebo chemická legislativa REACH. Ty změní fungování tisíců podniků a životy milionů lidí. Letos ale do tak zásadní legislativy nezasáhnou.
Někteří z nich si proto stěžují na nedostatek práce. „Dělá mi starosti, že parlament nemá co dělat. Máme tak málo legislativních návrhů z Evropské komise… Hodně lidí se může ptát, proč ztrácím čas v Bruselu?“ citoval zpravodajský server EUObserver vůdce liberální frakce Grahama Watsona.
Podle předpokladů komise lze letos čekat 76 návrhů, které mají projednávat Evropský parlament i členské státy. V roce 2003, kdy se unie připravovala na rozšíření o deset nových členských zemí, to bylo 114 zákonů a loni 112. Od roku 2000 je průměr 92 návrhů za rok. Letos navíc nemá tolik jít o nové návrhy, jako spíše o vylepšování evropské legislativy, například spojováním již existujících zákonů.
Podle některých europoslanců za všechno může komise svým tažením za zjednodušování legislativy. Do roku 2009 chce zrušit na 1400 zastaralých zákonů. V europarlamentu se tak začíná mluvit o tom, že by měl sám tlačit na vznik nové legislativy. To je ovšem výsadní pravomocí Evropské komise.
„Nejde o to, aby měly parlamentní výbory dost práce. Ale jestli „zjednodušování legislativy“ znamená nedělat nic – a takový dojem teď máme – pak bude na nás, abychom sami přicházeli s novými iniciativami,“ prohlásil vůdce europarlamentních socialistů Martin Schulz.
Autor: Radek Honzák