Topolánek a Kaczynski slaví partnerství v Evropě

19.02.2007
Názor obou premiérů je shodný – polsko-české vztahy prožívají v současné době nejlepší období v nejnovější historii obou zemí a národů.

Podle českého premiéra Mirka Topolánka a jeho polského protějšku Jaroslava Kaczynského se dá prostřednictvím dvoustranného partnerství České republiky a Polska na regionálních fórech visegrádské skupiny, tak i v rámci Evropské unie a NATO získat mnoho a rovněž je možné prosadit společné zájmy a představy, napsali premiéři pro MfD a Rzeczpospolitou.


Co se týče Evropské unie, český a polský předseda vlády považují samotné přistoupení a v současné době status členské země za velkou výhodu a přínos, proto je jejich společným cílem podporovat „politiku otevřených dveří vůči zemím, které vyjadřují zájem o evropskou perspektivu – Ukrajině, Moldavsku, balkánským zemím, Turecku a v budoucnu Bělorusku a zemím jižního Kavkazu, které mají o členství zájem“. Topolánek i Kaczynski zdůraznili, že by se těmto zemím neměly klást jiné požadavky než ty, které plnily ostatní země včetně ČR a Polska. „Evropská unie by se neměla od ostatních oddělovat zdí,“ tvrdí oba premiéři. Dodali, že nesouhlasí s názorem, že se „rozšířená Evropská unie bez nových mezinárodněprávních řešení čím dál tím víc přibližuje krizi“.


Euroústava – nemá smysl ztrácet energii na znovu oživení
Společenství 27 zemí funguje náležitě na základě současně platných pravidel. Návrh Evropské ústavní smlouvy byl zamítnut dvěma členskými státy EU, a to znamená, že perspektiva jeho znovuoživení je značně nepravděpodobná. Podporujeme snahy německého předsednictví směřující k rekapitulaci období reflexe ohledně institucionální budoucnosti EU a předložení dalšího plánu do budoucna. Měli bychom totiž společně zvážit, zdá má smysl ztrácet energii na oživování starého návrhu a zda není lepší vytvořit nový základ pro spolupráci, přehlednější a obsahující méně regulací. Nový text by měl také spojovat, a ne rozdělovat členské země a zohledňovat zájmy všech států.


V4 jako „epochální nástroj politické spolupráce“
Visegrádská čtyřka dosáhla podle názoru Topolánka a Kaczynského v této části Evropy „bezprecedentní politické změny“. „Visegrádská skupina je v regionu střední Evropy epochálním nástrojem politické spolupráce svobodných zemí: Polska, ČR, Slovenska a Maďarska. O politické síle tohoto uskupení svědčí už jen připravované zřízení společné bojové skupiny ozbrojených sil členských zemí EU,“ dodávají předsedové vlád České republiky a Polska.

Autor: mab-iHNed,ods.cz, MfD

Sdílet tento příspěvek