20.02.2007
Evropská komise poprvé zveřejní jména 55 zvláštních poradců, kteří mají často značný vliv na její politiku. K tomuto kroku sáhla poté, co jeden z poradců eurokomisaře pro energetiku Andrise Piebalgse byl usvědčen ze střetu zájmů.
Bruselem zmítá skandál s poradci eurokomisařů
Bývalý německý europoslanec Rolf Linkohr radil Piebalgsovi v uplynulých dvou letech. Současně ale v Bruselu řídil lobbistickou firmu, která hájí zájmy energetických společností, a také seděl v dozorčích radách dvou z nich – Vatenfall Europe a EnBW. Piebalgs je přitom odpovědný za energetickou politiku komise.
Komisi na to v lednu upozornila nevládní organizace Corporate Europe Observatory. Eurokomisař pro administrativní záležitosti Siim Kallas pak požádal všech 55 zvláštních poradců, aby potvrdili, že se nedopouštějí konfliktu zájmů.
Linkohr ve stanovené lhůtě neodpověděl a přišel tak o svoji práci. Prací pro energetické firmy se ale nikdy netajil. Podle listu Financial Times se nyní hájí tvrzením, že podle smlouvy s komisí mohl mít příjem i ze soukromého sektoru.
Komise v nejbližší době zveřejní seznam všech zvláštních poradců na svých internetových stránkách. „Není jasné, kdy to přesně bude. Zbývá vyřešit právní otázky týkající se ochrany osobních údajů,“ řekl včera Kallasův mluvčí Max Strotmann.
Zatím není jasné ani to, zda včas odpověděli všichni ostatní poradci. Je tedy možné, že o práci přijdou i další lidé. Předseda komise José Barroso ale sám už před časem zveřejnil jména svých pěti zvláštních poradců. Je mezi nimi i Michel Barnier, bývalý francouzský eurokomisař a ministr zahraničí.
Zvláštní poradci, mezi nimiž je i sedm bývalých vysokých činitelů eurokomise, podle Strotmanna pracují od tří do 60 dnů za rok. Celkem 25 z nich to dělá dobrovolně bez nároku na mzdu. Ostatní ale dostávají až 612 eur (17 tisíc korun) denně. „Odměna se odvíjí od platných mzdových tabulek podle postavení úředníků v komisi,“ vysvětlil včera Strotmann.
Autor: Radek Honzák