Špidla slibuje firmám pomoc

22.02.2007
Český eurokomisař vyzval evropské podniky, aby do roku 2012 o čtvrtinu snížily počet úrazů a výskyt nemocí z povolání u svých zaměstnanců. Firmám, které zavedou přísnější opatření pro bezpečnost a ochranu zdraví, by podle něj členské země EU měly pomoci i finančními pobídkami.

Špidla slibuje firmám pomoc

/Od našeho zpravodaje/

To je součástí nové strategie Bruselu na zvyšování bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, kterou včera Špidla představil. „Nemoci z povolání a pracovní úrazy velice zatěžují jak zaměstnance, tak zaměstnavatele. Každoročně dochází ke čtyřem milionům pracovních úrazů, které pro evropské hospodářství představují významné náklady,“ řekl eurokomisař pro zaměstnanost a sociální věci.

Podle Špidly unie v posledních čtyřech letech dosáhla významného pokroku – počet smrtelných úrazů na pracovišti se snížil o 17 procent a úrazů s následkem pracovní neschopnosti delší než tři dny o 20 procent. Podle něj jsou ale výrazné rozdíly mezi jednotlivými sektory ekonomiky.

Údaje o jednotlivých státech EU ovšem komise nezveřejnila, údajně proto, že každý používá jiné statistické metody. Podle Špidly je ale bezpečnost práce dlouhodobě nejlepší ve skandinávských zemích a v Británii.

Liší se i ochrana zdraví podle velikosti podniku. Ke čtyřem z pěti úrazů dochází v malých podnicích s méně než deseti zaměstnanci. Právě malé firmy by podle Špidly měly mít ke zvyšování bezpečnosti finanční motivaci. Ta ovšem podle něj musí přijít od vlád členských zemí, nikoli z Bruselu.

Svazy podnikatelů ovšem tvrdí, že zavádění bezpečnostních pravidel je pro malé firmy příliš drahé a měla by se na něm podílet EU. „Měly by dostávat pomoc z evropských fondů,“ říká Liliane Volozinskisová z evropské Asociace malých a středních podniků .

Nová unijní strategie se má zaměřit na zjednodušení předpisů, demografické změny i vývoj v pracovním procesu. Po celé EU se totiž zvyšuje výskyt chorob pohybového aparátu i psychických nemocí způsobených stresem. Velké pozornosti se například dostalo případu francouzské automobilky Renault, v jejímž středisku v Guyancourtu došlo k sérii sebevražd zaměstnanců, kteří si stěžovali na stres.

Autor: Radek Honzák

Sdílet tento příspěvek