23.02.2007
Polští byrokrati se rozhodli být byrokratičtější než jejich kolegové v centrále Evropské unie v Bruselu. Alespoň o tom svědčí zákon, v tichosti přijatý před několika měsíci, na nějž včera upozornil polský deník Metro.
Polsko může deportovat nemocné z EU
Zákon umožňuje deportovat do tří měsíců po vstupu z Polska občany členských zemí EU, kteří trpí některou z šesti nakažlivých chorob: morem, cholerou, žlutou zimnicí, SARS, tuberkulózou nebo dětskou obrnou.
Nad zákonem kroutili hlavou i sami polští úředníci. Ministerstvo zdravotnictví zákon připravilo na žádost ministerstva vnitra, jež se odvolalo na unijní direktivu o volném pohybu osob.
„Dělali jsme to opravdu neradi a udělali jsme seznam jen nejnutnějších nemocí,“ říká mluvčí polského ministerstva zdravotnictví Pawel Trzciński. „Na základě tohoto zákona nebyl dosud nikdo vyhoštěn.“
Lékaři jsou jasně proti
Úředníci z vnitra se odvolali na předpisy unie. „Museli jsme to udělat, jinak by nám hrozily sankce,“ řekl deníku Metro Jan Wedrzyn z úřadu pro repatriace a cizince. Podle něho podobnou normu přijaly i Česko, Slovensko a Itálie.
Tomáš Cikrt z českého ministerstva zdravotnictví to však popřel. „V případě zjištění závažné infekční nemoci je z hlediska bezpečnosti obyvatelstva naší republiky jednoznačně lepší cizince léčit než repatriovat,“ uvedl včera pro HN.
A jak je to tedy doopravdy s údajnými deportacemi nemocných občanů unie?
Skutečně existuje nařízení, které popisuje volný pohyb občanů členských zemí a obsahuje určité výjimky. Tato direktiva měla být navíc zapracována do zákonů členských států do dubna 2006. Ty ale nejsou závazné, pouze umožňují členským státům zavést omezující opatření, pokud by to bylo nutné, třeba ohrožení veřejného zdraví.
„Direktiva o volném pohybu občanů v Evropské unii umožňuje za jistých podmínek výjimky z principu volného pohybu: kvůli veřejné bezpečnosti nebo kvůli veřejnému zdraví,“ uvedl Philip Tod, mluvčí evropského komisaře pro zdravotnictví Markose Kyprianoua.
Podle něho nyní Evropská komise musí zjistit, jaký vlastně je dopad nového polského zákona. Tod ovšem podotkl, že podle evropského práva je výjimku z principu volného pohybu možné uplatnit jen do tří měsíců od příjezdu nemocného občana unijní země do jiného státu EU.
Varšava proti Bruselu
Pikantní je, že ho včera začal na popud prezidenta zkoumat i polský protikorupční úřad. Dálnice je totiž delší a dražší, protože obchází vesnici, v níž má statek ministr životního prostředí Jan Szyszko.
Autor: Martin Ehl, Petra Benešová