Malta dnes zřejmě podá žádost o vstup do eurozóny

27.02.2007
Země podle předsedy vlády Lawrence Gonziho splňuje všechna kritéria a euro chce přijmout od začátku příštího roku.

Ostrovní stát Malta, který spolu s ČR a dalšími osmi zeměmi vstoupil v roce 2004 do Evropské unie, dnes zřejmě oficiálně požádá o vstup do eurozóny. Řekl to předseda maltské vlády Lawrence Gonzi. Země podle něj splňuje podmínky ke vstupu a chtěla by přijmout euro od příštího roku.

Kypr, a nyní tedy i Malta, se tak zařadí po bok Slovinska. To patří také do skupiny zemí, které vstoupily do unie před necelými třemi lety, zatím je ale jediným novým členem, který už euro přijal. Slovinci vyměnili tolar za euro na začátku letošního roku.

Malta už dříve deklarovala záměr připojit se k projektu jednotné evropské měny od roku 2008. Žádost ale musí schválit Evropská komise spolu s Evropskou centrální bankou. Teprve potom se k ní mohou vyjádřit také ministři financí jednotlivých zemí.

Gonzi očekává, že ministři se k požadavku jeho země vyjádří do července. V cestě by Maltě nemělo nic stát, protože země prý splňuje všechna maastrichtská kritéria. Důležitá je hlavně nízká míra inflace, zdravý stav veřejných financí a stabilní měna.

Maltská libra je od roku 2005 v režimu směnných kurzů ERM-2, v němž měny kandidátských zemí musejí zpravidla strávit dva roky. Teprve pak je možné přijmout euro. Smyslem ERM-2 je snížit kolísavost měny a ujistit se, že přechod na jinou měnu zemi nezpůsobí šok.

Eurem by chtěla brzy platit i Litva, Brusel však její požadavek zamítl, protože země zatím nesplnila inflační kritérium.

Autor: onl-iHNed, čtk

Sdílet tento příspěvek