01.03.2007
Rozdejte „sladké plody růstu“, zní z Bruselu
/Od našeho zpravodaje/
„Sladké plody hospodářského růstu“ Evropy mají ochutnat i pracující. Tento vzkaz vyslala část unijních ministrů financí evropským firmám. Ty by se podle nich měly dělit o větší část rostoucích zisků se zaměstnanci, protože jinak prohloubí „krizi legitimity sociálně-tržního modelu“.
Volání po „vyváženější“ distribuci zisků se neslo hned z několika úst. Soustředěný tlak na podniky některé diplomaty a pozorovatele překvapil. „Asi jde o legitimní pohnutky, ale někteří ministři mluvili spíš jako odborářští předáci,“ říká nejmenovaný diplomat ze staré členské země.
Za příznivce lepšího dělení zisku hovořil hlavně německý ministr financí Peer Steinbrück. „Pokud klesají reálné mzdy nízkým a středním příjmovým skupinám a zároveň raketově rostou zisky firem, sociálně-tržní model se ocitá v krizi. A to není dobré ani pro ty, co jsou ve vyšších příjmových skupinách,“ tvrdil.
Jeho slova o podílu mezd na zisku přicházejí ve chvíli, kdy němečtí odboráři začínají vyjednávat s podniky o nových kolektivních smlouvách. A sociální demokrat Steinbrück chce dát najevo, že jeho strana nezapomíná na zájmy zaměstnanců.
Steinbrückovi přizvukoval jeho francouzský kolega Thierry Breton, který novináře přesvědčoval o „potřebě redistribuovat bohatství vytvářené firmami“.
Podobný názor má však i Evropská komise.
„Reálné platy zaměstnanců a jejich poměr k ziskům firem jsou nejnižší za mnoho let. To je neudržitelná situace,“ tvrdil eurokomisař pro hospodářské záležitosti Joaquín Almunia.
Ministři netvrdí, že by firmy nutně měly zvyšovat platy. Lucemburský premiér a předseda skupiny zemí eurozóny Jean-Claude Juncker prohlásil, že na stole je několik možností. „Zaměstnanecké akcie jsou jedna z nich, ale ne jediná,“ řekl.
Zvyk, že se majitelé dělí se zaměstnanci o část zisku, přitom některé firmy praktikují už nyní. Například v Česku nedávno majitel internetového portálu Seznam.cz Ivo Lukačovič oznámil, že z téměř půlmiliardového zisku rozdělí mezi zaměstnance 48 milionů korun, tedy desetinu. Také majitel České spořitelny Erste bank rozděluje už třetím rokem mezi zaměstnance podíl na zisku. Loni tak na každého pracovníka spořitelny připadlo jako bonus 300 eur na osobu a celkově se mezi zaměstnance skupiny Erste Bank rozdělilo 15,2 milionu eur.
Podle diplomatů je za vyjádřeními ministrů politika. Steinbrück ovšem hájil svou pozici ekonomickými argumenty „Pokles mzdových nákladů na jedné straně zvyšuje konkurenceschopnost a snižuje inflaci, ale na druhé straně potlačuje domácí poptávku. To je zdrojem napětí,“ řekl.
Ministři se ovšem zároveň snažili varovat odbory, aby netlačily na přílišné zvyšování mezd. Podle ekonomů se tak snažili ujistit Evropskou centrální banku, že inflace zůstane pod kontrolou a nebude třeba zvyšovat základní úrokové míry. Analytici společnosti ABN Amro, citovaní agenturou Bloomberg, přesto očekávají, že ECB ještě letos sazby zvýší z dnešních 3,5 procenta na 4,5 procenta.
Autor: Radek Honzák