Barroso: EK je připravena zasáhnout proti energetickým gigantům

05.03.2007
Pokud politici v evropských zemích nepřistoupí na návrh rozdělit velké energetické podniky, Evropská komise podle svého šéfa José Barrosa využije svých pravomocí a konkurenci v energetice posílí vlastním zákrokem.

Ministři energetiky evropských zemí minulý měsíc neprosadili oddělení distribučních sítí od výroby energie. Komise také navrhovala, aby se výroba a distribuce neoddělovaly vlastnicky, ale jen manažersky. Tato varianta ale také neprošla.

Proti vlastnickému oddělení výroby a přenosových soustav je i Česká republika. Česko, které v EU patří obvykle spíše do liberálního tábora, se ocitlo po boku například Francie či Německa, které chrání své velké energetické firmy. Pro vlastnické oddělení jsou například Británie či severské země.

Barroso podporuje názor komisařky pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesové. Podle ní by měla komise využít veškeré pravomoci, pokud evropští politici nezasáhnou. „Podle smlouvy o konkurenci na vnitřním trhu máme všechny kompetence zasáhnout, a to i v případě, že členské státy nebudou chtít udělat vůbec žádný krok,“ řekl Barroso. „Zasáhneme, to musí být jasné,“ dodal.

Takovýto protimonopolní zásah by byl ale oprávněný pouze v případě, že by velké energetiky zneužily dominantní pozice na národním či mezinárodním trhu. Distribuci či výrobu na trhu s elektřinou a plynem ovládají v některých regionech největší evropské energetiky, například E. ON z Německa či francouzská Eléctricité de France, napsala agentura Reuters.

Trnem v Oku je RWE Transgas

V ČR je problém na trhu s plynem, který z velké části ovládá společnost RWE Transgas. Evropské komisi se nelíbí, že firma vlastní výrobu i přenos plynu. V případě elektřiny však přenosovou soustavu v ČR vlastní ČEPS a výrobu ČEZ. Zatímco stát je stoprocentním vlastníkem ČEPS, v ČEZ vlastní 67 procent akcií.

Evropská komise plní v EU roli antimonopolního orgánu a sektor výroby a distribuce elektřiny zkoumala 16 měsíců. Kroesová chce využít všech pravomocí a vynutit si, aby se poměry v odvětví změnily. Tržní koncentraci Kroesová označila v lednu za největší překážku, která brání úspěšné liberalizaci energetických trhů.

Kroesová nařídila hloubkovou kontrolu energetických firem v roce 2004, krátce po svém nástupu do úřadu. Komisařka od samého začátku upozorňuje, že mnohaletá snaha Bruselu o liberalizaci trhu spotřebitelům ani firmám zatím mnoho nepřinesla.

Autor: čtk

Sdílet tento příspěvek