06.03.2007
Premiér Mirek Topolánek zažil včera v Bruselu perný den. Do sídla EU a NATO přijel řešit dvě hlavní témata současné české zahraniční politiky – euroústavu a americkou radarovou základnu.
Premiér: Česko nebude blokovat euroústavu
/Od našeho zpravodaje/
Euroústava byla hlavním tématem Topolánkova setkání s předsedou Evropské komise José Barrosem. Premiér během něj dosud nejjasněji prohlásil, že Česko nebude ústavu odmítat. Zároveň ale řekl, že pro ně bude zásadní kvalita dokumentu, nikoli rychlost, s jakou ho EU schválí. „My nebudeme těmi, kdo budou spěchat. Ale určitě nebudeme nic blokovat,“ řekl.
Základem původní text
Premiér zároveň uznal, že EU se nejspíš shodne na dokumentu, který bude vycházet z textu odmítnutého voliči ve Francii a Nizozemsku před dvěma lety. Ještě nedávno přitom spolu s dalšími vůdčími postavami ODS prosazoval vznik nového dokumentu. Před dvěma týdny ale po dohodě s ostatními stranami vládní koalice ustoupil.
Včera se s Barrosem shodl, že reforma unijních institucí, která je hlavní částí euroústavy, nemůže být cílem, ale prostředkem k fungování unie. Proto prý jeho vláda nové rozhovory vítá a bude v nich aktivní. Barroso tvrdil, že takový přístup očekává od všech členů EU a s viditelným potěšením opakoval, že Topolánek nehodlá ústavu blokovat.
Barroso také několikrát řekl, že ho s českým premiérem pojí vřelý a přátelský vztah. Podle nejmenovaného činitele komise chtěl Topolánka podpořit a dát najevo nesouhlas s prezidentem Václavem Klausem, který ústavu úplně odmítá. „Nebezpečím dnes není superstát a přílišná integrace, ale fragmentace Evropy,“ řekl Barroso.
O radaru rozhodneme sami
Ze sídla komise se Topolánek přesunul do centrály Severoatlantické aliance. Její generální tajemník Jaap de Hoop Scheffer po setkání řekl, že umístění amerického radaru v Brdech je záležitostí dvou členů aliance, Česka a USA.
Topolánek vzápětí odmítl kritiku některých členů EU a NATO, kterým se záměr USA umístit základnu do Česka a Polska nezamlouvá. „Nemám pocit, že státy, které samy mají americké základny, by měly hovořit do toho, že by podobná základna měla být na českém území,“ řekl premiér. Reagoval tak na kritiku, která zní zejména z Německa.
Proti česko-americkým jednáním o základně se včera v Bruselu vyslovili i někteří ministři zahraničí EU. „V Evropě nebude stabilita, pokud zatlačíme Rusy do kouta. Je třeba pomoci Čechům a Polákům, aby ukázali solidaritu s evropskou pozicí,“ řekl šéf lucemburské diplomacie Jean Asselborn.
Autor: Radek Honzák