08.03.2007
Česko zlepšilo čerpání z fondů EU, ale teď bude mít mnohem více práce, říká Danuta Hübnerová, eurokomisařka pro regionální politiku, v rozhovoru pro Hospodářské noviny a LN.
Musíte lépe kontrolovat, kam jdou peníze z fondů
/Od našeho zpravodaje/
S členkou komise odpovědnou za evropské dotace jednal minulý týden v Bruselu vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek a tento týden vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.
HN: Česko v minulém období čerpalo evropské dotace nejhůře z nováčků. Zlepšilo se to?
V posledních měsících se to zlepšilo, Česko je nyní asi šesté mezi novými členy EU. A loni stihlo vyčerpat všechny peníze určené na rok 2004. To byla dobrá zpráva, protože jsme se dlouho obávali, že to nestihne. Ale už letos jde o mnohem více peněz a bude třeba mnohem více práce, ale také kontroly.
HN: Kdy budou Češi moci začít čerpat evropské fondy na léta 2007 až 2013?
Jednání chceme dokončit do září. Už jsme dostali český rámcový plán čerpání na papíře i elektronicky, teď čekáme na návrh operačních programů. Až po jejich schválení můžeme vyplatit zálohy na tento rok. Máme asi čtyři měsíce na jednání a nyní čekáme na jmenování vašeho týmu.
HN: Bude tento tým spadat pod ministra pro evropské záležitosti Vondru, nebo pro místní rozvoj Čunka?
To je čistě záležitostí Česka. My jen potřebujeme na straně české vlády silného a efektivního partnera.
HN: Vondra je zodpovědný za evropské záležitosti, ale za evropské fondy odpovídá Čunek. Je to pro vás riziko?
Bude třeba dobrá koordinace mezi oběma – samozřejmě očekávám dobré pracovní vztahy, ale také formální vazby mezi jejich resorty.
HN: Co je největším nebezpečím pro české čerpání z fondů?
Česko musí hlavně posílit administrativní kapacity. Mezi nováčky v unii je největším vítězem, na léta 2007 – 2013 dostane desetkrát více peněz než poslední tři roky. Proto potřebujeme extrémně dobrou administrativu.
A to znamená investice. Česko nyní bude muset kromě toho investovat do kontrolního monitorovacího systému. Potřebujeme také stabilní vládu. Loňský rok nebyl příliš šťastný kvůli povolební situaci a nestabilitě.
HN: Česko chce mít 24 operačních programů, což je nejvíc v EU. Je to problém?
Dělá nám to určité starosti. Česko například chce mít dva programy zaměřené na inovace. Je dobré, že Češi na toto téma kladou takový důraz, ale je třeba zajistit, aby se tyto programy doplňovaly a nepřekrývaly se. Aby se posilovaly a neoslabovaly, aby nedocházelo k plýtvání penězi. Rozumíme, že je to nutné třeba z politických důvodů. Může to být riziko, ale také výhoda. Proto je ale třeba právě dobrá koordinace, administrativa i kontrola.
HN: Jak se může Česko poučit ze zkušeností jiných zemí?
Vicepremiér Vondra říkal, že navštíví Španělsko. To je velice úspěšné v administraci fondů. Na zkušenostech Španělska a dalších zemí je vidět, že potřebujete dost úředníků ve státní správě. V nových členských zemích převládá představa, že státní správa je přebujelá.
Problém však není jen v počtu, ale i v efektivitě a kvalitě úředníků. Výkonní a kvalitní úředníci také musejí být dobře zaplaceni, aby neodcházeli do soukromého sektoru.
Další věc je stabilita. V nových členských zemích je státní správa velice zpolitizovaná a po každých volbách se zcela vymění. A samozřejmostí by mělo být respektování zákonů a čestnost.
Autor: Radek Honzák