16.03.2007
Bulharsko, jeden ze dvou nejčerstvějších členů Evropské unie, bije na poplach. V ohrožení je jeden z nejdůležitějších zdrojů příjmů: turismus.
Kdo bude pracovat ve východní Evropě?
Chybí kvalifikovaní pracovníci, kteří by zajistili hladký průběh letošní letní sezony. Důvod? Pracují už na Západě.
Přestože většina členských států zavedla pro Bulhary, stejně jako pro Rumuny, po jejich letošním vstupu do unie omezení pro volný pohyb pracovníků, ze země odešlo mnoho lidí za vyššími platy. Především těch kvalifikovaných. Podle neoficiálních propočtů si číšníci, kuchaři či pokojské vydělají v západní Evropě až čtyřikrát víc než v Bulharsku. Už nyní se Bulharsku nedostává například ani řidičů, o kvalifikovaných manažerech ani nemluvě.
Lečo po thajsku
Několik specializovaných agentur už proto začalo s intenzivním hledáním pracovníků v zemích mimo EU. Podle podnikatelů v cestovním ruchu, které cituje deník Standart, letošní sezonu v Bulharsku zachrání Thajci, Indonésané a moldavští Bulhaři. Cizinci jsou údajně „vysoce kvalifikovaní, velmi zkušení a klienti jsou s jejich službami spokojeni“. Šéfové turistických center také uvádějí, že cizinci jsou ochotni pracovat za nižší mzdy. Průměrný měsíční výdělek v Bulharsku přitom nedosahuje ani 250 eur.
Předseda bulharské Hotelové a restaurační asociace Blagoj Ragin řekl, že pro tento rok budou její členové „spoléhat na Moldavany, Ukrajince, Makedonce a Rumuny“.
Podobné problémy jako turistické resorty řeší i průmysl. Bulharská průmyslová asociace spustila nedávno webovou stránku, jejímž prostřednictvím se snaží do země nalákat kvalifikované pracovníky ze zemí, jako jsou Indie, Filipíny, Vietnam a Bangladéš.
Bulharský ministr školství Daniel Vulčev na konci února připustil, že „v souvislosti se vstupem jeho země do Evropské unie reálně hrozí, že nastane intenzivní odliv mozků“. Podle Vulčeva bude Bulharsko možná podmiňovat finanční podporu pro nadějné studenty podepsáním smlouvy o tom, že se mladí vědci po absolvování studijního pobytu v zahraničí vrátí zpět domů.
Moc práce, málo lidí
Nedostatek pracovníků v některých oborech ale zdaleka netrápí jen Bulharsko. Srovnatelné potíže mají i další evropské země. Avšak zatímco ty „staré“ členské státy, které otevřely svůj pracovní trh, si nyní mnou ruce nad tím, jak volná místa zaplnili Poláci, Slováci nebo Litevci, státy střední a východní Evropy se na podobné posily těšit nemohou.
Ani relativně bohatá Česká republika není pro Bulhary a Rumuny příliš atraktivní. Od ledna letošního roku se jejich počet nijak významně nezvýšil. Do zemí Evropské unie přitom podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí odešlo z Česka pracovat asi 55 tisíc lidí.
Polsko, Slovensko či Maďarsko, ve kterých jsou průměrné platy nižší než v České republice, pak nemohou na příliv pracovníků z Balkánu spoléhat vůbec.
Především v některých oblastech tak poptávka po kvalifikovaných pracovních silách výrazně převyšuje nabídku. Například na webové stránce polského listu Gazeta Wyborcza bylo včera vyvěšeno přes 15 a půl tisíce pracovních nabídek. Tisíce volných pracovních míst nabízejí i slovenské internetové servery.
Ve střední a východní Evropě nechybí jen počítačoví experti, ale stále častěji i elektrikáři, instalatéři či svářeči.
Autor: Jan Bumba