Zahradil odmítá zmínku o ratifikaci euroústavy v Berlínské deklaraci

16.03.2007
Český europoslanec uvedl, že určit v deklaraci časový limit pro ratifikaci evropského ústavního dokumentu na rok 2009, by mohlo vrhnout stín na české předsednictví EU, která ve stejném roce bude Unii předsedat.

Česká republika je proti tomu, aby nadcházející Berlínská deklarace zmiňovala rok 2009 jako časový limit pro ratifikaci evropské ústavní smlouvy, protože nechce, aby toto téma zastiňovalo české předsednictví Evropské unie v první polovině roku 2009. Řekl to český zmocněnec pro jednání o nové ústavě Jan Zahradil. Poslal rovněž svému německému kolegovi dopis, v němž o českých výhradách informoval.

Mimořádný summit EU přijme příští víkend v Berlíně deklaraci, která připomene 50. výročí evropské integrace. Německo jako nynější předsednická země EU chce, aby deklarace připravila půdu pro jednání o nové ústavě, která by nahradila text odmítnutý v referendech před dvěma lety ve Francii a v Nizozemsku. Nicméně kvůli odporu států jako ČR, Polsko či Británie se v deklaraci zřejmě slovo „ústava“ neobjeví; podle Německa by v textu ovšem měla být zmínka o potřebě institucionálních reforem do června 2009.

Jsme velmi znepokojeni možností výslovného odkazu na časovou lhůtu, prohlásil Zahradil v rozhovoru, který dnes otiskl týdeník European Voice. „V české vládě převládá pocit, že bychom neměli připustit, aby naše předsednictví bylo zastíněno tak obtížným politickým tématem,“ podotkl.

ČTK Zahradil řekl, že Praha nechce, aby se hlavním tématem českého předsednictví stalo dořešování institucionálních reforem. Tyto reformy jsou kontroverzní, staly by se předmětem politické kampaně před volbami do Evropského parlamentu v červnu 2009, a tedy i ústředním bodem předsednictví, prohlásil.

Jsme však flexibilní, a poslali jsme proto hlavnímu německému zmocněnci Uwemu Corsepiusovi dopis, ve kterém dáváme naše výhrady najevo, uvedl Zahradil. Upozornili jsme, že může nastat kolize s českým předsednictvím a že ho budeme chránit. „Jsme ochotni se podílet na řešení a jednat o tom, aby v deklaraci byla přijatelná formulace,“ dodal.

Německý ministr zahraničí Walter Steinmeier ve středu v EP ve Štrasburku přímo neřekl, zda Berlín do textu zařadí odkaz na euroústavu. Zdůraznil ale, že reformy EU musí pokračovat a že občané před volbami do EP na jaře 2009 musí vědět, jakými nástroji unie disponuje.

Německo stále ještě návrh deklarace nepředložilo. Zahradil si myslí, že text bude k dispozici nejdříve v pondělí a „že bude snaha ho ve středu uzavřít a již neotvírat“. Na berlínském summitu by tak byla deklarace jen schválena bez diskuse. Máme tedy dva dny na to, abychom našli řešení, konstatoval Zahradil.

Podle Steinmeiera by deklarace měla být krátká, jednolitá a srozumitelná. Bude vypočítávat úspěchy evropské integrace, hodnoty, na nichž byly postaveny, a principy spolupráce uvnitř unie. Shoda ale není ani o tom, co by mělo být zařazeno mezi úspěchy. Různé státy mají námitky třeba ohledně rozšíření, jednotné měny či schengenského prostoru volného pohybu osob. Některé země také chtějí, aby deklarace odkazovala na křesťanské kořeny evropské civilizace.

Autor: Marek Bláha, čtk

Sdílet tento příspěvek