Klaus: Německo začíná chápat

18.04.2007
Český prezident ocenil po jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou její ochotu jednat o budoucnosti EU i neformálně. Klaus si váží toho, že Berlín hovoří o nové smlouvě o fungování EU.

Kvalitativní posun v debatě o institucionální reformě Evropské unie ocenil český prezident Václav Klaus po tříhodinovém setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou na zámku Meseberg u Berlína. Také německé předsednictví EU si podle něj uvědomuje, že jde především o obsah změn ve společenství a nikoli o jejich termíny.

„Ke kvalitativnímu posunu dochází,“ řekl Klaus v Berlíně. Německé předsednictví, které si v tomto pololetí vytyčilo za cíl oživit diskusi o zamrzlé evropské ústavě a vůbec o fungování unie, chápe, že v tomto funkčním období zásadní zlom nenastane, konstatoval český prezident.

Ocenil zejména ochotu kancléřky Merkelové i neformálně o budoucnosti EU debatovat, jako tomu bylo večer. Váží si toho, že už i Berlín hovoří o nové smlouvě o fungování EU a že se stále méně mluví o pojmu evropská ústava nebo o společném ministru zahraničí.

Václav Klaus zdůraznil nutnost diskuse o úloze národních států, ale také o jasnějším vymezení kompetencí mezi nimi a institucemi EU. Tlumočil názor české strany, že součástí nového dokumentu by neměla být Charta základních práv EU, jak si to například myslí také Británie. Je podle něj třeba probírat i hlasovací poměry v EU, neboť připravená ústava zvýhodňuje spíše větší státy.

„Důležitý není jízdní řád,“ uvedl Klaus také se zřetelem na německý záměr uspořádat v příštím pololetí už za portugalského předsednictví mezivládní konferenci o institucionální reformě a dokončit ji do voleb do Evropského parlamentu v roce 2009. Zopakoval, že není kam spěchat a že unie funguje i bez ústavy.

„Považuji za klíčové, když hodiny diskutujeme o jemných detailech téměř právnického stylu,“ pokračoval Klaus. Tyto prvky do diskuse dnes podle něj vnášel bývalý německý prezident a zkušený ústavní právník Roman Herzog, který byl na neformální schůzku pozván. Dříve se podle Klause debatovalo spíše o tom, kdo je pro a kdo proti kontroverzní ústavě EU a kdo je tedy „dobrý“ a kdo „špatný“.

„Je třeba vést dialog,“ zdůraznil český prezident. „Monology přes média nikam nevedou,“ dodal.
Německo vede interní rozhovory také s dalšími členskými státy unie. S ohledem na kampaň před prezidentskými volbami ve Francii se však kancléřka i další členové kabinetu zdržují vyjádření o těchto konzultacích. Německé předsednictví už dříve uvádělo, že debatu o institucionální reformě naplno rozvine až po volbách, jejichž druhé kolo se ve Francii plánuje 6. května. Kancléřka Merkelová už koncem ledna jednala o EU také v Praze.

Roman Herzog se do diskuse o EU intenzivně zapojil už v minulých měsících, kdy také kritizoval připravenou evropskou ústavu, jejíž ratifikace předloni uvízla po odmítavých referendech ve Francii a v Nizozemsku. Zároveň se ale minulý týden vyslovil pro „dvourychlostní“ EU, neboli pro intenzivní formy spolupráce různých skupin zemí uvnitř společenství. Tak je tomu už nyní například v měnové unii 13 států, které zavedly euro, nebo v schengenském prostoru bez vnitřních hraničních kontrol.

Klaus k tomu řekl, že v různých „rychlostech“ nevidí problém. Musí se však podle něj přiznat, že jakákoli rychlost je stejně legitimní a že nejsou lepší ti „rychlejší“ a horší ti, kdo se rozhodnou pro pomalejší tempo integrace.

Autor: čtk

Sdílet tento příspěvek