Do unie míří nebezpečné hračky

20.04.2007
Cyklistická přilba, která se rozpadne i při malém nárazu a trhá se jí pásek pod bradou. Dětský bryndáček s plastovým lemem, jenž má dítě žvýkat, ale který obsahuje velké množství olova. A kovové autíčko, které vypadá jako na hraní, ale ve skutečnosti jde o zapalovač.

/Od našeho zpravodaje/

To jsou příklady nebezpečných výrobků, které se loni dostaly na trh v různých zemích Evropské unie. Brusel včera uvedl, že v Evropě byl loni zakázán nebo omezen prodej téměř tisícovky výrobků, což je o třetinu více než předloni a dvakrát víc než v roce 2004.

Ještě vážnější než rostoucí počet zakázaného zboží je skutečnost, že téměř čtvrtinu z něj tvoří hračky, většinou vyrobené v Číně. To se týká i Česka. “Počet nebezpečných hraček stále stoupá. Je to samozřejmě velký problém,” říká Ivana Picková ze Sdružení ochrany spotřebitelů.

Sdružení jen před pár týdny upozornilo na pět druhů nafukovacích a plastových hraček z měkčeného PVC, které se prodávají v českých obchodech a obsahují ftaláty. Tyto zakázané látky mohou způsobit i neplodnost.

Nový rekord

Mezi rizikovými výrobky ale zdaleka nejsou jen hračky. Evropská komise včera předvedla i varné konvice, žehličky nebo fény bez uzemnění, mini motorky s nezakrytovanými řetězy nebo i kladiva, která nejsou vyrobena z oceli, ale z litiny a snadno se roztříští. Ale i lyžařské vázání, které se v ostřejší zatáčce rozpadne.

Všechny tyto výrobky nahlásily loni evropské země unijnímu systému RAPEX. Ten má za úkol informovat úřady ve všech ostatních zemích, že se vadné zboží může prodávat i na jejich trhu. Výrobky pak zakážou všechny státy.

Celkem RAPEX loni vydal varování před rekordním počtem 924 nepotravinářských výrobků, které představují hrozbu pro zdraví nebo bezpečnost zákazníka. Podle komise to není nutně tím, že do unie se rizikového zboží dováží stále víc. “V Evropě jsme stále ostražitější. Je to důkaz, že tento systém funguje,” řekla komisařka pro ochranu spotřebitele Meglena Kuneva.

Do systému RAPEX je zapojeno všech 27 členů unie a tři nečlenské země. Jejich spolupráce s unijním systémem se přitom hodně liší. Nejčastěji upozornilo na výskyt vadných výrobků Německo, a to 144krát. Naopak Malta nebo Lucembursko varovaly před jediným výrobkem. Česko loni upozornilo na 43 rizikových výrobků, což ho ve statistice řadí na sedmé místo. Jiná postkomunistická země, Maďarsko, ale varovala před 140 druhy zboží.

Hřeší hlavně Čína

Plná polovina vadného zboží nese označení Made in China. To se týká i Česka.

“Většina výrobků, které nesplňují standardy, pochází z Číny,” říká Miloslava Fléglová, mluvčí České obchodní inspekce.

Podle Bruselu to ale spíš svědčí o obrovském objemu celkového dovozu z Číny než o tamních bezpečnostních standardech. “Číňané s námi spolupracují. Když je upozorníme na nějaké výrobky, odeberou vývozcům exportní licenci,” říká šéf RAPEX Stefano Soro.

Vadné ale jsou i některé evropské výrobky. Například Česká obchodní inspekce letos upozornila na několik nevyhovujících dětských kočárků vyrobených v Polsku, v Itálii i v Německu. Čeští výrobci jsou na tom ještě dobře. Loni RAPEX varoval před třemi závadnými výrobky z Česka – lampou, mixérem a termoskami. Letos k nim již přibyly dva druhy dřevěných hraček. Česká obchodní inspekce evropský systém chválí. “Problém je jen v tom, že poměrně dlouho trvá, než RAPEX naše varování oficiálně zveřejní,” říká Fléglová.

Rizikové výrobky v Evropské unii

Autor: Radek Honzák

Sdílet tento příspěvek