Peníze z Bruselu? Ať míří na rozumné projekty

27.04.2007
Zatímco se bývalí ministři pro místní rozvoj Radko Martínek a Petr Gandalovič i současný šéf resortu Jiří Čunek přou, kdo může za to, že má země skluz v čerpání evropských dotací na období let 2007 až 2013, podnikatelé, kraje a obce volají: Starejme se spíš o to, jak systém nastartovat. Aby fungoval efektivně a aby se z Bruselu platily jen rozumné projekty.

Tak vyzněla diskuse na včerejším Fóru Hospodářských novin, na kterém se sešli odborníci na evropské strukturální fondy. V těch je pro Česko na příštích sedm let připraven téměř bilion korun. Země však stále nemá v Bruselu schválený celkový plán čerpání, tzv. Národní referenční rámec.

Stále nejsou známy ani prováděcí předpisy, které určí pravidla čerpání evropských peněz. Navrhovaný systém je složitý, pro žadatele málo komfortní, pro Brusel nepřehledný a zatím nepřijatelný.

Výsledek? Peníze, které se měly na projekty začít čerpat úderem letošního Nového roku, budou k dispozici – v lepším případě – o rok později. Pokud ovšem český vyjednávací tým celkový plán čerpání v Bruselu co nejrychleji prosadí. A pokud se systém rozjede.

Ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek na včerejším fóru ujistil, že jeho resort udělá vše pro to, aby se čerpání dotací spustilo co nejrychleji. Upozorňuje ale, že se země bude muset přizpůsobit požadavkům Evropské unie: „Kdo platí, ten poroučí.“ Tvrdí však, že výtky, jež Brusel k českému plánu původně měl, už nejsou tak silné a Národní referenční rámec bude do konce května schválen.

Jeho jistotu, že se problém podaří vyřešit, však ne všichni účastníci včerejší diskuse sdílejí.

Čunkův předchůdce Radko Martínek se obává, že resort nemá dost kvalitních, výkonných a zkušených úředníků: „Na ministerstvu se vyměnilo velké množství lidí, řada odešla a teď se navíc počítá se snižováním počtu zaměstnanců.“

Někteří účastníci včerejšího Fóra naznačili i další problémy při čerpání dotací: bruselské peníze jdou někdy zbytečně na projekty, které nemají pro zemi zvláštní přínos, jejich hlavním smyslem je, aby se evropské peníze vůbec vyčerpaly.

„Stává se, že se jen kvůli dotaci založí nezisková společnost, která vypravuje naprosto bezrizikový projekt na poradenství a pak si z bruselských peněz nechá zaplatit vybavení kanceláří či počítače,“ tvrdí Bedřich Štogl, ředitel útvaru, který se zabývá evropskými dotacemi v bance ČSOB. Tomáš Novotný z Technoexportu – poradenské firmy, která pracuje pro žadatele o dotace, se přimlouvá, aby šel co největší objem bruselských peněz na infrastrukturu, na budování či opravy silnic, zateplování budov a podobně.

Všichni ale upozorňují: dojde-li v systému k dalšímu zdržení, začnou si mnozí investoři své projekty přichystané pro Brusel platit sami, protože jim prostě bude hrozit, že jinak je už nerozjedou.

Autor: Zuzana Kubátová

Sdílet tento příspěvek