Evropa a Amerika posílí obchod

30.04.2007
Politici v Bruselu i ve Washingtonu by rádi veřejnosti po dnešní vrcholné schůzce v Bílém domě předložili konkrétní důkazy zlepšující se spolupráce Evropské unie a Spojených států.

Přípravu summitu však komplikovala témata, na která obě strany pohlížejí zcela rozdílně. Kamenem úrazu se pak může stát především spor o globální oteplování.

Zlatým hřebem summitu by se naopak měl stát podpis dohody o vytvoření Transatlantického ekonomického partnerství. To by umožnilo odstranit řadu byrokratických bariér. Obě strany by totiž měly harmonizovat zákony v celé řadě odvětví.

Ještě včera však nebyla dopsána závěrečná deklarace setkání. Evropané se s Američany shodují, že změny klimatu způsobované člověkem představují vážné nebezpečí. V boji s oteplováním však chtějí volit odlišnou strategii.

Evropská unie se už zavázala, že do roku 2020 sníží objem vlastních emisí oxidu uhličitého o 20 procent. Spojené státy závazné limity na celkový objem emisí odmítají. Namísto toho se chtějí soustředit na výzkum a aplikaci ekologicky šetrnějších technologií.

Americký velvyslanec při Evropské unii C. Boyden Gray navíc v nedávném rozhovoru pro Financial Times varoval, že Evropané by neměli počítat se změnou postoje jeho země poté, co z funkce odejde prezident George W. Bush. „Demokraté ve sněmovně reprezentantů jasně naznačili, že svět musí zaangažovat také Indii a Čínu, dříve než schválí jakékoli zákony týkající se změny klimatu.“

Je nicméně pravděpodobné, že prezident Bush, německá kancléřka Angela Merkelová a předseda Evropské komise José Manuel Barroso na summitu dají před konfrontací přednost vlídným úsměvům. Svou roli hraje i fakt, že právě kancléřka předsedající země patří společně s britským premiérem Tonym Blairem mezi nejbližší evropské spojence Washingtonu.

„Usilovně se hledala témata, u kterých se nemluví o Iráku nebo válce proti teroru,“ řekla agentuře AP Julianne Smithová z amerického Centra pro strategická a mezinárodní studia.

Mezi témata schůzky bude podle diplomatů patřit i otázka Kosova. Spojené státy i EU podporují plán OSN, který srbské provincii přiznává v podstatě nezávislost pod mezinárodním dohledem.

Očekává se, že dalším bodem, na kterém se obě strany shodují, bude energetická bezpečnost. Jak Brusel, tak Washington se obávají silného vlivu Ruska v těch částech Evropy, které jsou závislé na dodávkách plynu od Gazpromu.

Zástupci Evropské unie by měli summitu využít také k tomu, aby Američanům připomněli svůj požadavek na bezvízový styk pro všechny členské země. Washington se k tomu však staví spíše zdrženlivě a žádný zásadní pokrok se neočekává.

Autor: Jan Bumba

Sdílet tento příspěvek