Volání z ciziny: Brusel se hádá, firmy zlevňují

04.05.2007
Čechům i ostatním Evropanům se vzdaluje chvíle, kdy jejich účty za volání mobilem v zahraničí srazí zákon z Bruselu. Státy EU se totiž nemohou dohodnout s Evropským parlamentem a komisí na podmínkách regulace cen roamingu.

Zatímco parlamentní výbor chce cenový strop za volání ze zahraničí do jiné země na zhruba dvanácti českých korunách za minutu, státy usilují o téměř sedmnáct korun. Do prázdnin se nerozhodne.

Zástupci všech stran se včera během pětihodinového jednání marně snažili shodnout na řešení, které by vyhovovalo všem. Nejspornějšími otázkami je kromě výše cenových stropů za volání i to, zda nové tarify budou automaticky platit pro všechny zákazníky.

Turistům tak nezbývá než si v létě vybírat z nabídek mobilních operátorů. Čerstvou novinku připravil včera Vodafone.

Konkurenční T-Mobile a O2 své plány na levnější volání zatím tají a hodlají je představit až před hlavní sezonou.

Vodafone nabízí svůj pas

Vodafone uvedl službu Passport, která snižuje ceny za volání i za příchozí hovory v zahraničí. Proti konkurenci ji lze používat i u předplacených karet. Vyplácí se ovšem jen u delších telefonátů.

„Služba Passport umožňuje volat ze zahraničí za stejnou minutovou sazbu jako doma,“ říká marketingový viceprezident Vodafonu Chris Robbins. K ceně za hovor je ovšem za hranicemi nutné připočítat takzvaný sestavovací jednorázový poplatek necelých třicet korun. Ten platí každý i za příchozí hovor, kromě něho už nic dalšího Vodafone zákazníkovi neúčtuje.

„Passport bude dostupný ve šestadvaceti zemích Evropské unie, kromě toho na Novém Zélandu a Austrálii. A protože víme, že velký provoz o prázdninách je zejména v Chorvatsku, rozhodli jsme se tam zařadit i tuto zemi,“ vysvětluje Robbins.

Službu Passport mohou využívat jak tarifní zákazníci, tak i ti, kteří používají předplacené karty Vodafonu. Zřídit výhodnější volání si lze přes aktivační SMS či v samoobsluze operátora.

Zároveň Vodafone nechává v platnosti svoji druhou službu pro volání ze zahraničí Vodafone World Roaming. Zatímco Passport platí v sesterských sítích Vodafonu, World Roaming v jakékoliv síti.

„Každý si tak bude moci vybrat to volání, které je pro něj výhodnější. Navíc místo klasické marketingové „smsky“ dostane zákazník při příjezdu do země jako první zprávu, kolik ho bude volání stát a ve které síti je to pro něj nejvýhodnější,“ doplňuje Robbins.

Textové a multimediální zprávy si Vodafone účtuje podle dosavadního ceníku, takže například v případě sousedního Německa je to u tarifů koruna.

Konkurence vyčkává

Nejblíže k nabídce Vodafonu má T-Mobile, který nabízí službu Cestovatel. Princip je stejný, volá se za ceny jako doma a k nim se přidává poplatek zhruba pětatřicet korun.

Cestovatel se stejně jako Passport od Vodafonu vyplatí zejména pro delší hovory. Nevýhodou T-Mobilu je výrazně menší počet partnerských sítí, kde se dá tato služba využít.

O2 zatím podobný způsob účtování za hranicemi nenabízí, ale podle zdrojů z firmy s něčím podobným v letní nabídce přijde. „Detaily oznámíme v průběhu května,“ říká k tomu zatím mluvčí O2 Martin Žabka.

Nejlevnější volání ze zahraničí tak nakonec nenabízí žádný z tuzemských mobilních operátorů, ale lichtenštejnská firma United Mobile. Hovory ze zahraničí má za jedenáct korun, příchozí volání je zdarma. Člověk si ale musí koupit SIM kartu za osm set korun s tím, že je na ní zhruba třísetkorunový kredit na volání.

Autor: Jan Cizner, Jan Beránek, Radek Honzák

Sdílet tento příspěvek