18.05.2007
Až budou Češi v budoucnosti shánět úvěr třeba na nákup nového auta, nebudou se muset omezovat na nabídku tuzemských bank. Mnohem snáz totiž porovnají podmínky úvěrů nejen v Česku, ale i v zahraničí.
/Od našeho zpravodaje/
A ať si vezmou úvěr doma nebo třeba v Německu, budou mít více práv. Budou moci například od smlouvy do dvou týdnů beztrestně odstoupit a také úvěr bez odškodnění předčasně splatit.
Má se tak stát díky nové směrnici EU o spotřebitelských úvěrech, kterou v pondělí budou schvalovat ministři členských zemí. O harmonizaci podmínek, za kterých banky poskytují spotřebitelské úvěry, usiluje Brusel už řadu let. Kontroverzní návrh má ale až nyní velkou šanci na souhlas členů unie.
Evropské banky se v názoru na novou směrnici stále rozcházejí. Část věří, že si od nich díky unii vezme úvěr více lidí. Jiné ale tvrdí, že směrnice bude znamenat jen dražší úvěry a více byrokracie.
Více práv a informací
Evropská komise chce směrnicí jednak chránit spotřebitele, ale také bourat bariéry na trhu s finančními službami, který je stále rozdělený podle hranic členských zemí. Podle jejích údajů si úvěr v zahraničí bere jen nepatrný zlomek spotřebitelů. První návrh komise předložila už v roce 2002, ale po pět let jej nedokázala prosadit.
Až nyní přišlo Německo, jež unii předsedá, s kompromisem, který by měl být přijatelný. „Je silná vůle jednání uzavřít. Jsme blízko dohodě,“ říká Helen Kearnsová, mluvčí eurokomisařky pro ochranu spotřebitele Megleny Kunevy.
Podle posledního návrhu bude trh s úvěry mnohem transparentnější než dosud. Banky i nebankovní subjekty budou muset dávat klientům řadu povinných informací a předkládat jim jednotný evropský formulář na uzavření smlouvy. Výše úvěrových sazeb se samozřejmě harmonizovat nebude, ale v celé EU se sjednotí metoda, kterou je poskytovatelé vypočítávají.
Především budou muset povinně v nabídkách a smlouvách uvádět tzv. roční procentní sazbu nákladů, která zahrnuje všechny náklady na úvěr včetně například pojištění. Dosud se často uvádí jen úroková sazba, která bývá výrazně nižší. Spotřebitelé budou také moci od smlouvy do 14 dnů odstoupit, aniž by platili penále. Sankce jim nebudou hrozit ani v případě, že splatí úvěr předčasně. Výjimkou ale mají být případy, kdy půjde o úvěr s pevnou úrokovou sazbou. Pak zaplatí věřiteli odškodné v maximální výši jednoho procenta, pokud úvěr splatí rok a více předem, a 0,5 procent, pokud to bude méně než rok. Směrnice se týká úvěrů od 200 do 100 tisíc eur. Nedotkne se ale hypoték nebo úvěrů na nákup cenných papírů. Ty podléhají jiným unijním zákonům.
S kompromisem podle diplomatických zdrojů souhlasí všechny země unie vyjma Británie. Její postoj je ovšem zásadní, protože na její půdě probíhá 60 procent evropského trhu s těmito druhy služeb. Britský trh je již značně liberalizovaný a banky vidí ve směrnici především komplikace. Přesto je prý velká šance, že i Britové nyní na návrh kývnou. Směrnici bude muset ještě schválit euro parlament, kde lze čekat další změny.
Česko je pro
Česko údajně pro směrnici zvedne ruku. Velké tuzemské banky nová opatření podporují. „Věříme, že přispěje k další transparentnosti trhu a pomůže spotřebitelům v orientaci v nabídce bank i nebankovních subjektů,“ říká mluvčí České spořitelny Klára Gajdušková.
I řadě jiných hráčů se zamlouvá zejména fakt, že díky harmonizovaným pravidlům bude jednodušší nabízet úvěry přes hranice. Banky budou mít díky směrnici také zajištěný přístup do veřejných i soukromých registrů spotřebitelů, kteří čerpají úvěr.
Jak změní Brusel spotřebitelské úvěry
Současný návrh směrnice, kterou musí schválit členské státy i Evropský parlament, poskytuje spotřebitelům větší ochranu při čerpání úvěrů a lepší informace pro srovnávání nabídek. Bankám by měl usnadnit poskytování těchto služeb v zahraničí.
Týká se úvěrů od 100 do 200 tisíc eur. Netýká se hypoték nebo úvěrů na nákup cenných papírů.
U všech úvěrů (i v reklamě) budou banky muset uvádět roční procentní sazbu nákladů, která zahrnuje všechny náklady včetně pojištění apod.
Směrnice zavede standardní evropský formulář smlouvy o poskytnutí úvěru s jasnými informacemi o úrokových sazbách.
Spotřebitel bude moci do 14 dnů od smlouvy beztrestně odstoupit.
Spotřebitel bude mít právo na předčasné splacení úvěru bez sankcí. Odškodnění ve výši maximálně jednoho procenta bude zřejmě platit jen v případě, že půjde o úvěr s pevnou sazbou.
Poskytovatelé úvěrů mají mít zajištěný přístup do veřejných i soukromých databází spotřebitelů.
Autor: Radek Honzák