22.05.2007
Evropa chce ve vesmíru čelit tradičním i novým konkurentům koordinací své vesmírné politiky, která je dosud rozdrobena mezi Evropskou vesmírnou agenturu (ESA), Evropskou unii a jednotlivé země. Dohodli se na tom v Bruselu účastníci ministerské schůzky EU a ESA. Potvrdili také, že navigační systém Galileo bude přes všechny problémy realizován, i když o dalším postupu se rozhodne až v červnu.
Vesmírným výzkumem se kromě evropských států zabývá EU, která má 27 členů, a ESA se 17 členy. V této mezivládní organizaci je 15 zemí EU a Švýcarsko a Norsko. Česká republika zatím není členem ESA, i když usiluje o sídlo Galilea.
V rámci nové společné vesmírné politiky se tak budou koordinovat aktivity 29 zemí, řekl ředitel ESA Jean-Jacques Dordain. V zásadě jde především o to, aby se programy nepřekrývaly.
Přestože evropské země investují do vesmíru v přepočtu na obyvatele asi pětinu toho co USA, mají vedoucí postavení na trhu satelitů. Připadá na ně asi 40 procent výroby satelitů a jejich vypouštění na oběžnou dráhu. Nicméně kromě tradičních konkurentů na tomto trhu, jako jsou USA a Rusko, se stále důrazněji prosazují také Indie a Čína.
Podle eurokomisaře pro průmysl Güntera Verheugena má dnešní dohoda dosáhnout toho, aby si Evropa své postavení udržela a aby „peníze daňových poplatníků nebyly pohřbeny ve vesmíru, ale přinesly přidanou hodnotu“. EU byla především motivována tím, že nelze v dohledné budoucnosti počítat s tím, že by se ESA stala unijní agenturou, a proto je potřeba jít cestou lepší koordinace, dodal eurokomisař.
Jsme pro především civilní využívání vesmírné techniky, ale nebráníme se ani vojenskému využití, řekl náměstek ministryně školství Marek Mora, který ČR na jednání zastupoval. Podle něj se již předem podařilo dosáhnout kompromisu s Británií, která má problém s případným vojenským využitím evropské vesmírné techniky k vojenským účelům.
Ministři se také dotkli otázky Galilea, ale o dalším postupu rozhodnou až ministři dopravy v červnu. Pro Galileo již není bodu návratu a systém bude realizován, zdůraznil dnes Verheugen.
Systém o 30 satelitech, který má fungovat v roce 2012, se dostal do potíží, protože konsorcium soukromých firem odstoupilo od jeho vývoje. EK proto navrhla, aby vývoj a financování infrastruktury převzala unie, zatímco soukromý sektor by financoval provoz Galilea.
Autor: ČTK