Podle průzkumu Evropané podporují zákaz kouření ve veřejných prostorách

22.05.2007
Poněkud rozpolcení jsou ale obyvatelé EU, pokud jde o povinně nekuřácké restaurace a bary, největšími odpůrci zákazu cigaret v barech jsou přitom v rámci unie Češi.

Evropané jsou čím dál více nakloněni tomu, aby v celé EU bylo zakázáno kouření na pracovištích a také ve veřejných prostorách, například na nádražích či v obchodech. Podle zveřejněného průzkumu Eurobarometr by cigaretu v zaměstnání zakázalo téměř 90 procent oslovených lidí.

Bary a hospody bez cigaret by se zamlouvaly více než polovině Evropanů. Nejvíce příznivců mají nekuřácké hospody v zemích, kde už nyní fungují – tedy například v Irsku, Švédsku nebo Itálii, kde je podporují čtyři pětiny oslovených lidí. Největší odpor naopak hospody bez cigaret vyvolaly v Česku – uvítalo by je pouhých 42 procent z více než tisícovky dotazovaných lidí.

Na dotazy Eurobarometru týkající se kouření loni na podzim odpovídalo 28.500 lidí z celé EU. Z odpovědí vyplývá, že počet kuřáků se za poslední rok téměř nezměnil – cigaretám v EU holduje 32 procent lidí a naprostá většina z nich kouří denně.

Češi z evropského průměru lehce vybočují tím, že spotřebují méně cigaret. Zatímco v Česku více než dvacet cigaret denně vykouří 14 procent lidí, v celé EU je takto silných kuřáků 26 procent. Od roku 2005 se navíc v ČR poměrně výrazně zvýšil počet lidí, kteří si za den zapálí maximálně devět cigaret a naopak snížil počet těch, kteří jich vykouří více než dvacet.

Stejně jako v minulých průzkumech o sobě Češi také tvrdí, že jsou ohleduplnými kuřáky. Například v autě si v přítomnosti nekuřáka zapálí jen 15 procent českých kuřáků, méně než je evropský průměr. Pokud jsou v autě děti, sáhne po cigaretě dokonce jen pět procent českých respondentů, zatímco například na Maltě nebo v Dánsku více než 15 procent lidí.

Počet lidí, kteří dbají na to, aby nekouřili v přítomnosti lidí, kterým to vadí, se podle Eurobarometru zvyšuje v rámci celé EU. Většina respondentů totiž uznává, že i pasivní kouření může způsobit vážné zdravotní problémy, včetně rakoviny. To, že je pasivní kouření absolutně neškodné si myslí jen tři procenta Evropanů a pouhé jedno procento Čechů.

Podle údajů Evropské komise zemře v EU v přímé souvislosti s kouřením kolem 650.000 lidí ročně. Dalších 80.000 lidí umírá v důsledku nemocí způsobených pasivním kouřením. Náklady na léčení těchto chorob ročně dosahují 100 miliard eur, tedy asi tří bilionů korun.

V Česku tabáku holduje více než čtvrtina populace nad 18 let, u mladých lidí mezi 15 až 18 lety dokonce až polovina. Vlivem kouření umírá ročně 18.000 Čechů a Češek.

Autor: ČTK

Sdílet tento příspěvek