24.05.2007
Unie malých a středních podniků ČR (SME) se obává, že líbivý návrh „stejných principů“ by mohl vést ke komplikovanější situaci, než existuje dnes. Riziko chyb a odtažitosti od reality je větší, protože Brusel je od mnoha členských zemí prostě příliš vzdálen, uvádí SME ve své zprávě.
„Představme si, že vznikne špatný předpis o chemických přísadách do bonbónů, který způsobí firmám velké problémy. Všem nám to bude vadit jak zvýšením ceny, tak změnou chuti, ale dotkne se to jen zlomku nás. Daňové zákony jsou však úplně jiné: okamžitě ovlivňují fungování celého hospodářského systému,“ tvrdí podnikatelé sdruženi v Unii malých a středních podniků ČR.
Podle jejich názoru by Evropská komise udělala lépe, kdyby v rámci Evropské unie prosazovala především pokles byrokratické zátěže a podporovala potenciál znalostní ekonomiky. Pro usnadnění podnikání je potřeba systém daní komplexně zjednodušit, harmonizace tisíců výjimek by naopak mohla přinést zkázu. Náklady přeshraničního obchodu jsou navíc spíš jinde: získání kontaktů pro obchodování, marketing a přilákání zákazníků.
SME chce také upozornit na vysoké riziko tzv. plíživé harmonizace celého daňového systému. Daňová soustava svými sazbami není sice pro přilákání zahraničních investorů tolik podstatná, hlavní je celkové podnikatelské prostředí – míra byrokracie, vymahatelnost práva a rychlost soudů, a v poslední době především dostatek špičkových pracovníků.
„Přesto si nezávislost daní musíme podle podnikatelů uchovat. Jakmile Česká republika přijme euro a vzdá se vlastní monetární politiky, zůstanou nám pouze fiskální nástroje – daně a výdaje. Jedná se o to, abychom měli alespoň nějakou možnost ovlivňovat hospodářský cyklus s ohledem na naše zájmy. V tomto ohledu nevidíme žádný důvod si myslet, že by úředníci v Bruselu při jakýchkoliv následných změnách zohledňovali konkrétně zájmy České republiky,“ tvrdí SME.
Sbližování daní je pro SME naprosto nepřijatelné. „Jedině s nezávislými daňovými sazbami budeme moci aktuálně reagovat na naše potřeby a nebudeme závislí na regulované daňové politice, která se nakonec nehodí nikomu, kromě těch nejsilnějších států v EU, kteří si ji ušijí na míru, aby si ochránily svoji ekonomiku,“ dodávají podnikatelé.
Autor: David Havlíček