Malé pivovary si stěžují u Evropské komise na dotaci Prazdroji

29.05.2007
Osmnáct českých pivovarů se domáhá ochrany svých práv u EK kvůli státní dotaci pro Plzeňský Prazdroj.

Na počátku března odeslaly české pivovary otevřený dopis ministrovi průmyslu a obchodu poté, co zjistily, že minulá vláda podpořila dotací ve výši více než 680 milionů korun největšího výrobce piva s dominantním postavením na trhu, Plzeňský Prazdroj. Ministr Říman uvedl, že s tím také nesouhlasí, ale současná politická situace nedovoluje problém řešit.

Udělení státní dotace považují ostatní pivovary za diskriminační a poškozující tržní prostředí. Státní mašinérie se ale k prošetření záležitosti staví vlažně a nechce problém řešit, uvádí ve své zprávě. Proto se české pivovary nyní obracejí na Evropskou komisi. Podání do Bruselu již odešlo.

Podpora expanze

Stát chudým bere a bohatým dává. Dotace je sice formálně určena na podporu vývozu, ale fakticky se jedná o podporu další expanze Prazdroje na domácím trhu, která negativně ovlivní konkurenční prostředí. Nechápeme, proč stát zvýhodňuje zahraniční koncerny před domácími podniky, které v důsledku toho bojují o přežití, říká Jiří Fusek, prezident Českého svazu malých nezávislých pivovarů a dodává: Stát by měl více ochraňovat svou turistickou atrakci, která je po hradech a zámcích druhým největším lákadlem turistů.

Plzeňský Prazdroj získal investiční pobídku ve formě snížení daní na rekonstrukci stáčírny. Dotace byla udělena na podporu exportu, to ale malé pivovary považují za nepravdivé. Prazdroj v nově vybudované stáčírně stáčí veškerou produkci, nejen tu, která jde na export. Jen malé procento lahví putuje na zahraniční trhy, zbytek je určen pro tuzemský trh, uvádí ve zprávě.

Podle pivovarníků bude mít tato investiční pobídka zásadní až existenční dopad na tuzemský trh výroby a prodeje piva, ve kterém působí celá řada malých a středních regionálních pivovarů. Obávají se, že takto získané prostředky Plzeňský Prazdroj využije na další ovlivňování trhu. Ten přitom už díky obrovským finančním příspěvkům hostinským obsadil velkou část hospod na českém trhu. Za naší stížností stojí i Evropská asociace malých pivovarů, uvádí Fusek.

Podivná dotace

Státní dotaci odsouhlasil bývalý sociálnědemokratický ministr průmyslu a obchodu Milan Urban až po nových volbách do Poslanecké sněmovny v červenci minulého roku. Žádost Plzeňského Prazdroje o investiční pobídku zkoumal ještě před rozhodnutím antimonopolní úřad. Se státní podporou ale nesouhlasil.

Po přijetí té žádosti jsme vyhodnotili i na základě vyjádření konkurentů, že by tato investiční pobídka narušila tržní prostředí a nedoporučili jsme ji, uvedl tehdy předseda ÚOHS Martin Pecina. Plzeňský Prazdroj neuspěl ani se svou následnou žalobou proti ÚOHS u soudu. Pivovar žádost podal znovu a Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) mu v tichosti v loňském červenci vyhovělo.

Pivovary podaly stížnost až nyní, protože na webových stránkách MPO byla pouze dostupná informace o pobídkách v rámci kraje a vlastnictví společnosti. V případě Prazdroje MPO zveřejnilo pouze, že se jedná o firmu v Plzeňském kraji vlastněnou jihoafrickou společností.

Co lze čekat

Podle právního zástupce pivovarů Jana Bouckého rozhodne komise pravděpodobně do několika měsíců. V nejpříznivější variantě vyzve český stát k zastavení tohoto postupu a zrušení dotace, uvedl.

Plzeňský Prazdroj, který je největším středoevropským pivovarem, nyní ovládá 50 procent domácího trhu a podle svého plánu chce do jednoho roku ovládat přes 60 procent trhu. V pořadí druhý Staropramen má 13 procent trhu.

Autor: David Havlíček

Sdílet tento příspěvek