07.06.2007
Parlament schválil zprávu o odhadu svých příjmů a výdajů na rozpočtový rok 2008. Její text kromě jiného navrhuje, aby byl rozpočet EP navýšen oproti roku 2007 o 2,1%, což je ale menší částka, než jakou navrhuje Předsednictvo Parlamentu.
Příští rok bude posledním rokem, kdy budou poslanci ještě placeni z národních rozpočtů. V roce 2009 vstoupí v platnost nový statut, podle kterého budou poslanci dostávat plat z rozpočtu EU.
Schválená zpráva navrhuje, aby byl rozpočet EP stanoven ve výši 1 427 400 000 euro, což oproti rozpočtu na rok 2007 představuje nárůst o 2,1%. Tato suma je však o 64 000 000 euro nižší než ta, kterou navrhlo Předsednictvo EP (orgán řídící vnitřní fungování Parlamentu složený z předsedy, 14ti místopředsedů a 6ti kvestorů EP).
Prostředky na informace
V oblasti výdajů na informační politiku bere zpráva na vědomí návrhy na přidělení celkové částky 41 800 000 euro pro tuto oblast, která je určena na centrum pro návštěvníky, audiovizuální centrum, projekt webové televize EP a informační kampaň v souvislosti s evropskými volbami 2009. Zároveň zdůrazňuje, že pokud nebudou určité projekty (například webová televize nebo muzeum Evropy) přesně definovány, navržené finanční prostředky nebudou moci být přiděleny k příslušným rozpočtovým položkám.
Schválený text také podotýká, že jedním z nejefektivnějších způsobů zvyšování povědomí občanů EU o činnosti Evropského parlamentu by mohlo být vytvoření specifického programu podobného skupinovým návštěvám EP, který by se ale zaměřoval na malá a místní média. Vyzývá proto kvestory EP, aby přezkoumali, zda by bylo možné každému poslanci přidělit vlastní prostředky, aby mohl pozvat místní novináře k návštěvě Evropského parlamentu.
Jiné náklady
Zpráva konstatuje, že odhady nákladů na telekomunikační služby v EP přibližně odpovídají odhadům na rok 2005, zatímco skutečné náklady od roku 2004 každoročně klesají z důvodu využívání nových technologií. Text v této souvislosti vyzývá Generálního tajemníka Parlamentu, aby Výboru EP pro rozpočet podal zprávu o využívání nových technologií VOIP s cílem snížit náklady na telefonování.
Užší vztahy s národními parlamenty
EP ve zprávě vyjadřuje přesvědčení, že je potřeba posílit vztah mezi poslanci EP a poslanci národních parlamentů EU, stejně jako s demokraticky zvolenými parlamenty třetích zemí. V této souvislosti EP vyjadřuje ochotu podpořit navrhovaný program výměny informací s národními parlamenty.
Autor: Marek Bláha, europarl.europa.eu