Ministři telekomunikací se dohodli: Roaming v EU zlevní

07.06.2007
Ministři telekomunikací EU se na dnešním jednání dohodli na zlevnění volání ze zahraničí. AKTUALIZOVÁNO

Ministři telekomunikací Evropské unie dnes v Lucemburku schválili nařízení, které operátorům přikazuje zlevnit ceny volání z mobilního telefonu v zahraničí (roaming). Dnešní souhlas byl v podstatě posledním krokem v celé schvalovací proceduře. Ministři jej sice budou schvalovat ještě jednou, ale jde pouze o formální krok před uveřejněním nařízení v oficiálním věstníku EU.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman se ke schválenému nařízení vyjádřil pro redakci iHNed.cz takto: „Nejsme z toho nadšeni, považujeme to za nadbytečné a mimo liberalizační snahy. Byl to ale kompromisní návrh, tak jsme ustoupili.“ Českou republiku zastupoval na jednání náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa.

„Ministerstvo průmyslu a obchodu upřednostňuje působení tradičních konkurenčních mechanismů na snižování cen než zavádění opatření, která trh přehnaně regulují. Schválené znění nařízení o cenách roamingu ale zohledňuje jak zájmy zákazníků, tak operátorů. Některé návrhy, se kterými přišel Evropský parlament, by znamenaly velice tvrdou regulaci, a proto je dobře, že prošel kompromisní návrh, ke kterému se připojila také Česká republika. Každopádně předpokládáme, že až po třech letech vyprší platnost tohoto nařízení, nebude nutné, aby Komise přišla s další regulací,“ uvedl pro redakci iHNed.cz tiskový mluvčí MPO Tomáš Bartovský.

Evropský parlament návrh nařízení schválil již koncem května. Pro návrh sice hlasovala drtivá většina europoslanců, ale i mezi nimi se našly výjimky, které byly proti. Mnohdy i v rámci jedné strany, mimo jiné v ODS. Podle Petra Duchoně z ODS určitá úskalí cenové regulace existují, ale jde podle něj „o krásný příklad toho, že EU vybojovala pro své obyvatele snížení cen“. Jeho kolega Ivo Strejček byl naopak proti návrhu. Obává se, že nařízení zákazníky v konečném důsledku poškodí.

Cenová regulace by měla platit tři roky a ceny klesnou zhruba o polovinu. Některé země včetně České republiky, Slovenska a několika dalších států EU chtěly původně oddálení začátku regulace cen za volání z mobilního telefonu v zahraničí. Nařízení by mělo vstoupit v platnost ještě do konce července, vše záleží na tom, jak rychle se podaří dokončit překlady do jednotlivých národních jazyků. Nejčastěji se však hovoří o 29. červnu.

Eurokomisařka Viviane Redingová na problematiku překladů při jednání narazila. „Doufám, že se nebudete chovat jako byrokrati,“ řekla přítomným ministrům. Navíc upozornila, že Evropským parlament, který schvaloval regulaci roamingu koncem května, se musel vypořádat se stejným problémem a zvládl to bez větších problémů. „Překladatelé pracovali prostě přesčas,“ dodala.

Levnější volání od půlky srpna

První zákazníci se dočkají levnějšího roamingu nejdříve v půlce srpna. Mobilní operátoři totiž mají měsíc od vstupu nařízení v platnost na to, aby zákazníky informovali o současných cenách za volání v zahraničí a o cenách, které nařídila EU. Během dalších dvou měsíců si zákazníci budou moci vybrat, zda si zachovají současný tarif, nebo přestoupí na Eurotarif s regulovanými cenami podle EU. Když se nevyjádří, automaticky získají Eurotarif.

Nařízení by mělo přestat platit v roce 2009, přičemž v prvním roce regulace mají ceny pro spotřebitele poklesnout na nejvýše 49 eurocentů (asi 14 korun) za minutu volání ze zahraničí a na 24 centů (zhruba sedm korun) za příchozí hovory.

V dalších letech by se ceny měly dále snižovat. Ve druhém roce by měly klesnout až na 46 centů za minutu (necelých 13 korun) u hovoru ze zahraničí a na 22 centů (zhruba šest korun) u přijatých hovorů. Ve třetím roce by měl hovor ze zahraničí stát 43 centů (12 korun) za minutu a přijatý hovor 19 centů (více než pět korun) za minutu. V současnosti stojí hovor v průměru jedno euro za minutu. Regulace se týká i velkoobchodních cen.

Operátoři jsou proti

Tuzemští operátoři se od začátku stavěli proti regulaci a tvrdí, že ceny sníží konkurence. Podle jejich vyjádření ceny v posledním roce klesly o 30 až 60 procent. Nyní nabízené tarify mobilních operátorů T-Mobile a Vodafone budou kvůli fixnímu sestavovacímu poplatku kolem 30 korun výhodnější než volání s tzv. Eurotarifem po třetí minutě. O2 zase nabízí v rámci tarifu My Europe v šesti zemích příchozí hovory bez poplatku.

V dnešních vystoupeních ani jeden z členských států EU nezpochybnil, že by na regulaci cen roamingu bylo něco špatně. Vystoupilo celkem 13 států, z nichž žádný nevznesl námitky. Češi nevystoupili vůbec. Pouze zástupce Švédska uvedl, že současná regulace je výjimečná a musí za tři roky skončit. Jiní ale naopak komisi vybízeli, aby šla ve svých snahách o regulaci ještě dále. Řada států rovněž zdůraznila, že ceny hovorů mohli být ještě nižší.

Další regulace na dohled?

Eurokomisařka Viviane Redingová při svém vystoupení na dnešním zasedání ministrů telekomunikací v Lucembursku také jasně naznačila kudy se budou ubírat další její kroky. Regulace podle Redingové hrozí také cenám za takzvaná mobilní data, či za SMS a MMS.

Autor: David Havlíček

Sdílet tento příspěvek