07.06.2007
„Turecko a Evropa se vzájemně potřebují“, zaznělo několikrát na istanbulské konferenci „Turecko a EU: společně pro evropskou energetickou politiku“. Jenže konference pořádaná tento týden tureckou vládou a Evropskou unií odkryla také rozdílné zájmy Turecka a Evropské unie. Turci totiž váhají s liberalizací svého energetického trhu a jeho otevřením Evropanům.
Turecko se zřejmě obává ztráty kontroly nad svojí energetikou. Nejde jen o místa ve státních podnicích, ale také o zvýšení cen energií, které by mohlo přinést otevření trhu. Při větší konkurenci by navíc turecké státní podniky mohly přijít o část poplatků za přepravu ropy a plynu. Navíc Ankara zřejmě chápe energetiku jako páku pro vyjednávání s Evropskou unií o svém dlouho odkládaném vstupu.
Turecko žádá přechodné období, aby nejprve mohlo samo investovat do své energetiky. Privatizaci státních podniků zatím nikdo nechystá. „Prozatím privatizaci nevidím v dohledu. Privatizuje se kvůli konkurenci, ale my už tu máme i soukromé podniky. Proč tedy privatizovat,“ říká Mete Gürel, viceprezident státní společnosti Turkish Petroleum Corporation (TPAO). Organizace tureckých průmyslníků je ale jiného názoru. Podle jeho šéfky Arzuhan Dogan Yalcindagové je třeba liberalizovat přístup na energetický trh, a tím podpořit investice. Firmy se obávají především nedostatečné výstavby nových elektrárenských kapacit. Spotřeba elektřiny rychle roste, ale nové elektrárny ani rozvody nikdo nestaví. Podle různých odhadů potřebuje turecká energetika asi 24 – 28 miliard eur investic.
Aktuální zpravodajství na portálu Euroskop je převzato ze zpravodajského serveru Hospodářských novin iHNed.cz.
Autor: Hospodářské noviny