11.06.2007
Slovenská vládní Lidová strana-Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS) má zájem stát se členem Evropské demokratické strany (EDP) a získat tak přístup do frakce, která by ji zastřešila v Evropském parlamentu. Zástupce EDP potvrdil, že evropská strana s LS-HZDS jedná a o jejím přijetí bude rozhodovat pravděpodobně letos na podzim.
LS-HZDS má nyní v Evropském parlamentu tři nezařazené poslance. O vstup do některé z parlamentních frakcí usiluje už od voleb v roce 2004. Kvůli odporu slovenských pravicových stran, zejména Křesťanskodemokratického hnutí, LS-HZDS neuspěla s kandidaturou do konzervativně zaměřené Evropské lidové strany (EPP). Nyní usiluje o členství v Alianci liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE).
Předseda ALDE Graham Watson ale v neděli uvedl, že členství LS-HZDS by připadalo v úvahu pouze tehdy, kdyby hnutí změnilo svou politiku i předsedu. Tím byl během uplynulého víkendu opět zvolen Vladimír Mečiar.
Mečiarovo hnutí nicméně chce do ALDE proniknout prostřednictvím členství v Evropské demokratické straně (EDP), která sdružuje strany hlásící se k politickému středu a která má nyní v ALDE 25 poslanců.
Zástupce EDP, který má na starosti přijímání nových členů, potvrdil, že strana s Mečiarovým hnutím jedná. „Jsme s nimi v kontaktu, ale jednání jsou teprve v počáteční fázi,“ řekl.
Podle něj zatím slovenská strana udělala na EDP dojem svou proklamovanou proevropskou politikou. O členství v evropském seskupení prý ale oficiálně požádá nejspíše až v červenci. O tom, zda novou stranu pod svá křídla přijme, pak bude vedení EDP rozhodovat nejdříve v říjnu. Bude přitom zkoumat především to, zda je domácí i evropská politika LS-HZDS slučitelná s jejím vlastním programem.
Evropští politici v minulosti HZDS vyčítali především kontroverzní vládu v 90. letech, kdy se Slovensko kvůli porušování demokracie dostalo do částečné mezinárodní izolace. Loni kritizovali také vytvoření vládní koalice se Slovenskou národní stranou (SNS), která je obviňována z nacionalismu.
EDP vznikla v roce 2004 a v posledních volbách do Evropského parlamentu obsadila 25 křesel. Ve více než stočlenné frakci ALDE se EDP sdružila s členy liberálních stran z Evropské federace liberálních, demokratických a reformních stran (ELDR).
Mezi členy sdružení evropských centristických stran nyní patří například Svaz pro francouzskou demokracii (UDF), za nějž v nedávných francouzských prezidentských volbách kandidoval centrista François Bayrou, italská koaliční strana La Margherita (Kopretina) nebo česká strana Cesta změny.
Autor: Marek Bláha, ČTK