Rozšíření Schengenu proběhne podle plánu, ujistilo Portugalsko

11.06.2007
Rozšíření schengenského prostoru bez hraničních kontrol se téměř jistě odehraje podle plánu, a obyvatelé nových členských států EU budou moci bez pasových kontrol jezdit za hranice do dalších zemí EU od 31. prosince letošního roku, sdělil Lisabon, který bude EU od července předsedat.

Potvrdil to velvyslanec Portugalska při EU Álvaro de Mendonça e Moura, když mluvil o hlavních úkolech pro následující půlrok, kdy bude Portugalsko Evropské unii předsedat.

„Jsem plně přesvědčen o tom, že (rozšířený schengenský prostor) začne fungovat na konci našeho předsednictví,“ řekl dnes velvyslanec. Portugalské předsednictví končí ve chvíli, kdy by mělo k rozšíření schengenského prostoru dojít.

Právě Portugalci přišli s řešením, jak Schengenský prostor rozšířit ještě předtím, než začne fungovat druhá generace databáze Schengenského informačního systému (SIS), jejíž vývoj se opozdil. Navrhli provizorní rozšíření původního SIS I, které bude fungovat do dokončení modernějšího SIS II.

Podle diplomatů se technické přípravy na Schengen odehrávají bez vážnějších potíží. V konečné fázi ale prý půjde především o politické rozhodnutí, samozřejmě s ohledem na stav technických příprav. Optimistické prohlášení Portugalska, pro které je rozšíření schengenského prostoru jednou z hlavních priorit, je tedy v tomto kontextu důležité.

Z některých „starých“ zemí EU, například Německa nebo Rakouska, které přímo sousedí s unijními nováčky, se občas ozvou výhrady k rozšiřování schengenského prostoru. Jeho rozšíření například právě dnes zpochybnil rakouský ministr vnitra Günther Platter. V deníku Der Standard varoval, že Rakousko na svých hranicích hraniční kontroly obnoví příští rok v létě během evropského fotbalového šampionátu. Chce se tak chránit proti agresivním fanouškům. Zapochyboval také o tom, bude-li schengenský systém již v té době rozšířen.

Během šestiměsíčního období portugalského předsednictví se bude zcela jistě jednat i o nové evropské ústavní smlouvě, ať už nadcházející summit EU, kde je její budoucnosti hlavním bodem programu, dopadne jakkoli. Podle Moury je dosažení kompromisu o podobě nové smlouvy „nanejvýš důležité“.

Pokud se zástupci členských států na základní podobě nové smlouvy shodnou, hodlá portugalské předsednictví co nejdříve zahájit mezivládní konferenci, jež bude následně probírat konkrétní obsah smlouvy. Nedojde-li do konce června k dohodě, čeká prý Portugalsko složité vyjednávání o tom, jak dále postupovat.

Mezi další priority portugalského předsednictví má patřit například příprava na jednání o další fázi Kjótského protokolu o snižování emisí skleníkových plynů, které se uskuteční na prosincové konferenci na Bali. Portugalsko se také v zahraniční politice hodlá více zaměřit na oblast Středozemního moře, na spolupráci s Africkou unií a s rozvíjejícími se ekonomikami, především s Indií, Brazílií a Čínou.

Autor: Marek Bláha, čtk

Sdílet tento příspěvek