Polsko je připraveno blokovat EU

20.06.2007
Těsně před vrcholnou schůzkou, která má výrazně napovědět o dalším směřování Evropské unie, vyjasňují představitelé jednotlivých zemí své postoje. Někteří malují „červené čáry“, za které neustoupí, jiní se snaží o smířlivý a konstruktivní postoj.

Summit ukáže, zda se evropští lídři dokáží dohodnout na plánu na reformu unijních institucí. Nová evropská smlouva, jejíž zárodek má na schůzce vzniknout, má nahradit euroústavu zkrachovalou po referendech ve Francii a Nizozemsku.

Vstřícně rozhodně nepůsobí polští představitelé. Premiér Jaroslaw Kaczyński včera zopakoval, že se nebude rozpakovat zablokovat summit kvůli sporu o přepočítávání hlasů v Radě Evropské unie. Varšava chce posílit svoji pozici na úkor velkých zemí.

Kaczyński řekl, že Polsko je připraveno k diskusi, chce ale, aby jeho návrhy byly brány tak vážně jako ideje jiných zemí. „Není žádný Plán B,“ uvedl šéf polské vlády. „Mnoho lidí říká, že se Polsko samo dostává do izolace, ale to není vůbec pravda. Polsko dostávají do izolace ostatní,“ dodal.

Trpělivost dochází

Někteří evropští politici a mnohá evropská média nekompromisní postoj Varšavy začínají otevřeně kritizovat. Poláci nacházejí částečné pochopení spíše u nových členských zemí. Žádná nicméně neslíbila, že Polsko podpoří.

Jednoznačný vzkaz polským politikům poslal včera i předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Řekl, že Východoevropané by neměli unijní záležitosti zbytečně komplikovat. „Myslím, že by bylo v jejich zájmu, aby ukázali, že jejich členství v EU neztěžuje život unie,“ prohlásil Barroso.

K polskému požadavku na změnu systému hlasování v radě ministrů Barroso uvedl, že není pro opětovné otevírání „pečlivě vyvážených institucionálních záležitostí“. Podle něj by to vedlo k otevření „mnoha dalších témat“.

Doplnil, že je nezbytné ukázat, že rozšířená EU dokáže přijímat důležitá rozhodnutí.

Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner je přesvědčen, že Varšava nakonec neuspěje. „Jsou ztraceni,“ uvedl Kouchner s tím, že očekává, že se představitelé sedmadvacítky nakonec shodnou. „Když je vás 26, pak má smůlu ten poslední. Ne těch 26.“

Podle maďarských představitelů by neúspěch summitu nebyl žádnou tragédií. „Víme, že EU může fungovat jako dnes,“ řekl šéf maďarské diplomacie Kinga Goncz.

Britské požadavky

Britský premiér Tony Blair poslancům slíbil, že neustoupí v několika oblastech. Mimo jiné nechce, aby nová unijní smlouva obsahovala Chartu základních práv. Nepřistoupí také na žádný návrh, který by omezoval roli britské zahraniční politiky. Čistě v britské kompetenci také hodlá zachovat také oblast justice a daní.

Výhrady některých zemí k jednotlivým částem unijní smlouvy poněkud překrývají skutečnost, že většina členů EU ratifikovala původní text euroústavy. Celkem 18 zemí chce zachovat co nejvíce možného z návrhu vzešlého z Konventu. Část z nich poukazuje na fakt, že v 2004 byla původní úmluva přijata jednomyslně.

Autor: Jan Bumba

Sdílet tento příspěvek