29.06.2007
Na českého eurokomisaře Vladimíra Špidlu se snášejí ostré výtky odborů. Popudil je novou strategií, která má rozhýbat zkostnatělé pracovní trhy v Evropské unii.
Špidla, který má v Evropské komisi na starosti zaměstnanost a sociální věci, přišel ve středu s konceptem zvaným „flexicurity“, tedy kombinací pružného pracovního trhu a funkčního sociálního zabezpečení. Díky němu by pro zaměstnavatele mělo být jednodušší najímat i propouštět pracovníky. Ti by ale zároveň měli jistotu sociální podpory v nezaměstnanosti a rekvalifikace.
Tento postup má podle Bruselu rozhýbat unijní ekonomiku. Jenže evropská levice a odbory se do Špidly pustily kvůli tomu, že prý hájí zaměstnavatele. „Soustřeďuje se na uvolnění pravidel o propouštění, ale dává jen mlhavé sliby o sociálním zabezpečení,“ řekl generální tajemník Evropské konfederace odborových svazů John Monks.
Špidla to odmítl: „Svět se změnil, práce na celý život je záležitostí minulosti. Musíme se k tomu postavit čelem.“ Podle něj je pro pracovní trh i zaměstnance samé mnohem lepší, mají-li jistotu sociální podpory, když ztratí práci (jako například v Dánsku), než když je stát tvrdě chrání proti propuštění (jako ve Francii).
Autor je stálým zpravodajem Hospodářských novin v Bruselu
Autor: Radek Honzák