EK přijala zelenou knihu – pravidla boje s bioteroristy

11.07.2007
Evropská unie se obává, že by teroristé mohli přikročit k jiným způsobům boje a chce předejít biologickým hrozbám. Přijala proto zelenou knihu, která má obsahovat ucelená pravidla pro ochranu před bioteroristy.

Po Londýně a Glasgowě začala unie jednat

Po nedávných nevydařených bombových útocích v Londýně a v Glasgowě si Evropská unie začíná uvědomovat, že teroristé by nakonec mohli sáhnout po daleko efektivnějších zbraních – po virech, bakteriích a dalších biologických hrozbách. Jsou levné, rychlé a hlavně tiché. Evropská komise tak dnes přijala takzvanou zelenou knihu, která by měla na případné hrozby bioterorismu reagovat. Jejím cílem je vytvořit legislativu, která by měla boj s „modernějším“ druhem terorismu zefektivnit.

Ucelená pravidla pro ochranu před bioteroristy v EU na rozdíl od Spojených států prakticky neexistují. Určitá vodítka dává jen celosvětová úmluva o biologických a toxických zbraních stará 35 let. Od té doby se však řada věcí změnila a svět mohl přihlížet hned několika biologickým útokům, zatím především na území USA.

Ať již by šlo o méně nebezpečné útoky, za které lze považovat například rozšíření bakterií salmonelózy v roce 1984 v americkém městečku The Dalles, či o útoky většího rozsahu, které představují daleko větší nebezpečí a na rozdíl od prvního zmiňovaného útoku mohou přinést i oběti na životech. Posledním takovým případem je zřejmě několik pokusů o nákazu smrtícím anthraxem (sněť slezinná) z roku 2001, opět ve Spojených státech. Několik lidí se skutečně nakazilo a pět z nich dokonce zemřelo.

EU se v minulosti s bioterorismem již setkala

I území EU však pamatuje bioteroristické útoky, byť některé byly odhaleny ještě před jejich uskutečněním. Jen málokdo si dnes ale vzpomene na odhalení skupiny Alžířanů, kteří byli zatčeni v roce 2003 a kteří údajně chystali útok na londýnské metro pomocí smrtelně jedovatého ricinu.

„Navzdory tomu, že teroristé v minulosti používali především výbušniny a nejrůznější výbušná zařízení, v budoucnosti mohou sáhnout po nekonvenčních zbraních, kterými mohou být nejen klasické biologické zbraně, ale i nejrůznější materiály,“ uvedl eurokomisař Franco Frattini, který má na starosti mimo jiné i oblast unijní bezpečnosti.

Opatření, která navrhuje jeho resort, jsou nejrůznější, od lepšího monitorování dobytka po rychlejší laboratorní testy. Hlavní prioritou by však podle Frattiniho mělo být vybudování nové instituce – agentury, která by koordinovala přeshraniční „boj“ s terorismem. Tím však přehled opatření nekončí. Brusel totiž navrhuje i posílení bezpečnosti a ostrahy objektů, kde jsou uchovávány vzorky nebezpečných bakterií či virů, byť jen pro laboratorní účely.

Zelená kniha, kterou dnes komise představila, zatím otvírá spíše jen diskusi o budoucích opatřeních. Na jejím konci však téměř vždy stojí nová legislativa, která by se teoreticky mohla objevit již příští rok.

Autor: Marek Bláha, čtk

Sdílet tento příspěvek