11.07.2007
Nová hlava Francie si za dva měsíce ve funkci stihla vysloužit přezdívku „hyperprezident“. Včera Nicolas Sarkozy přijel o své hyperaktivitě přesvědčit i Brusel.
/Od zahraničního zpravodaje Hospodářských novin/
Sarkozy včera večer osobně dorazil na schůzku ministrů financí zemí, které zavedly euro. Je to velmi neobvyklé – naposledy se na toto setkání, které se koná každý měsíc, vydal italský premiér Silvio Berlusconi v roce 2004.
Povýšit protivníka
Sarkozy však měl k osobnímu vystoupení dobrý důvod. Přijel prosadit hned tři velké politické priority: Francouze na místo šéfa Mezinárodního měnového fondu (MMF); odložení data, dokdy má mít jeho země vyrovnaný rozpočet; a nakonec i svou kontroverzní vizi, že by členské státy měly více zasahovat do měnové politiky EU.
Nejlepším kandidátem na místo nového šéfa MMF je podle Sarkozyho jeho protivník, socialistický exministr financí Dominique Strauss-Kahn. Francouzský prezident tlačí svého kandidáta na tento post veřejně od tohoto víkendu, ale už dřív to údajně konzultoval mimo jiné s Washingtonem a Londýnem.
Místo šéfa fondu, které uvolní v říjnu Španěl Rodrigo de Rato, obsazuje podle nepsané dohody vždy Evropan, zatímco Světovou banku vede Američan. Nominací Strausse-Kahna chce Sarkozy dosáhnout hned několika cílů.
Jednak by důrazně odpověděl kritikům, podle kterých Francie ztrácí vliv na světové dění. Také by pokračoval v politice obsazování významných postů opozičními socialisty, která zvyšuje jeho popularitu ve Francii. Zároveň by ovšem podle evropských analytiků odstranil z domácího ringu jednoho ze svých nejvýraznějších soupeřů.
V tom, kdo se nakonec stane novým šéfem MMF, budou mít nejdůležitější slovo právě unijní ministři financí. Podle Portugalska, které nyní unii předsedá, o tom budou jednat během dnešního oběda, ale zatím definitivně nerozhodnou.
Francie je jedna z mála zemí, které přišly se svým kandidátem. Druhou zemí je Itálie, kde se mluví o bývalém eurokomisaři Mariu Montim nebo ministru financí Tommasu Padoa-Schioppaovi. Polsko zase prý uvažuje o tom, že na křeslo navrhne exministra financí Leszka Balcerowicze.
Nejsilnější evropská ekonomika, Německo, zatím nominaci Strausse-Kahna opatrně podpořila. V jiných věcech se ale se Sarkozym nejspíš ostře střetne.
Nervozita unie
Vážný spor se čeká hlavně o Sarkozyho rozpočtovou politiku. Nový prezident včera večer hájil před ostatními ministry eurozóny plán snížit daně ve Francii. Paříž by tím ročně přišla o 11 miliard eur a o možnost snížit rozpočtový schodek tak, jak slíbila ještě v dubnu za minulé vlády. To unii to hodně popuzuje. Má obavy, že Sarkozy chce přepsat základní rozpočtová pravidla EU obsažená v takzvaném Paktu stability a růstu.
Nervozitu vyvolává i Sarkozyho tlak na posílení vlivu členských vlád na měnovou politiku a kurs eura. Většina zemí v čele s Německem ale nechce o omezení nezávislosti Evropské centrální banky ani slyšet.
Sarkozy si na evropské scéně dosud vysloužil spíše pochvalu za to, jak německé kancléřce Angele Merkelové pomohl dosáhnout dohody o nové unijní smlouvě na červnovém summitu EU. Přesto se ohledně jeho hospodářské politiky včera večer očekával velký střet se zbytkem zemí unie.
Autor: Radek Honzák