13.07.2007
Občané České republiky jsou se členstvím v Evropské unii spokojeni. Náš vztah k EU sice ochladl, ta se nyní těší podpoře méně než poloviny občanů, zároveň ale hned 61 procent zastává názor, že členství v EU přináší Česku prospěch a výhody. Vyplývá to ze studie Eurobarometru, instituce spadající pod Evropskou komisi, která dlouhodobě srovnává názory o evropských záležitostech ve členských i kandidátských zemích a dvakrát do roka je zveřejňuje.
„Nejvíc mě překvapila právě tahle nerovnováha mezi klesající podporou EU a naopak stoupajícím dojmem, že členství je pro nás prospěšné,“ komentoval včera v pražském sídle českého zastoupení Evropské komise výsledky průzkumu sociolog Ivan Gabal.
Klaus: Jste popletení
Průzkum dále ukázal touhu Čechů po řešení globálního oteplování. Snížit emise si přeje většina obyvatel Evropské unie (88 procent), v Česku by nová opatření proti nim přijalo dokonce 93 procent, mezi pravicovými voliči je tento poměr ještě vyšší, 94 procent. Prezident Klaus všem zastáncům snižování emisí následně vzkázal: „Považuji to za výzvu všem popleteným lidem, aby začali trošku přemýšlet a aby se nenechali tak ohloupit propagandou, která je v tomto směru prováděna.“
Řešte zdravotnictví
Oproti minulým letům, kdy Češi považovali za velký problém nezaměstnanost, se v letošním průzkumu ukázalo, že za větší problém považují oblast zdravotnictví. Cítí to tak 39 procent Čechů, zatímco občané celé unie ho v průměru vnímají jako problematické pouze z 19 procent. Rozdíly se mezi Čechy a Evropany podle minulých průzkumů v tomto směru letos ještě zvětšily. Autoři průzkumu tento postoj Čechů přičítají debatě o spoluúčasti pacientů, s níž vládní návrh počítá od příštího roku.
Bezpečnost ať řeší unie
Pokud jde o řešení otázek bezpečnosti, Češi by je rádi zcela přenechali Evropské unii. Například rozhodování v boji proti terorismu by svěřily EU více než tři čtvrtiny Čechů. Stejně tak otázky ekologické nebo technologického vývoje. Daně, zdravotnictví a sociální otázky by Češi, ale i všichni Evropané zase rádi ponechali v kompetenci národních vlád.
Seriózní médium? Internet
Češi v průzkumu vypověděli, že jim vadí bulvarizace médií. Důvěra v televizi a tisk v tuzemsku poklesla, v unii naopak v průměru stoupla. Lidé považují za nejdůvěryhodnější médium rozhlas, nebývale vysoké podpoře se u nich těší také internet (62 procent). Autoři průzkumu tento fakt přičítají zvyšování počtu uživatelů internetu a velmi dobré orientaci v informačních technologiích.
Jaké představy si lidé spojují s Evropskou unií
Autor: Kateřina Mahdalová