Češi přijímají vstup do Schengenu kladně a s klidem

17.07.2007
Více než tři čtvrtiny obyvatel ČR se staví kladně ke vstupu republiky do schengenského prostoru. Jako největší klad vidí především snazší cestování. Naopak nejvíce se obávají možného zvýšení kriminality. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který pro vládu provedla společnost GfK.

Jeho výsledky představil zástupce společnosti na tiskové konferenci premiéra Mirka Topolánka a ministra vnitra Ivana Langra k zahájení informační kampaně o vstupu Česka do Schengenu.

Podle výzkumu se kladně k vstupu Česka do schengenského prostoru staví přesně 78 procent dotázaných. To je podle Michala Straky ze společnosti GfK přibližně stejně jako například v Rakousku nebo Německu. Více optimističtí jsou podle výzkumu muži. Jako rozhodně pozitivní vidí vstup Česka do prostoru 82 procent z nich. U žen pak 75 procent.

Kromě snazšího cestování oceňují lidé především kratší dobu strávenou při čekání na hranicích nebo nové možnosti přeshraniční spolupráce.

Mezi zápory se za růst kriminality zařadila obava z přílivu přistěhovalců a větší konkurence na pracovním trhu.

Výzkum se také týkal informovanosti o schengenské spolupráci. 51 procent respondentů již někdy slyšelo pojem jako Schengen, nebo schengenský prostor. To je sice o 25 procent méně než v Horním Rakousku, kde se firma také dotazovala, ale o 12 procent více než v Sasku. Jen 24 procent lidí se domnívá, že má dostatek informací o vstupu ČR do Schengenu. Případné informace by lidé nejraději získávali prostřednictvím televize, rozhlasu a denního tisku.

Vstupem do Schengenu se zruší kontroly na vnitřních hranicích mezi starými a novými členskými státy EU a mezi novými členskými státy navzájem. To by se mělo stát na pozemních hranicích 31. prosince 2007 a nejpozději do konce března na mezinárodních letištích.

Schengenskou smlouvu o volném pohybu osob podepsala Francie, Německo a země Beneluxu v roce 1985 a platit začala o deset let později. Nyní je v Schengenu 13 zemí původní „patnáctky“ bez Británie a Irska. Naopak součástí jsou i státy mimo EU – Norsko a Island.

Autor: čtk

Sdílet tento příspěvek