23.07.2007
Po velkém vítězství Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) tureckého premiéra prohlásil první muž tureckého vládního kabinetu Erdogan, že se bude snažit dosáhnout národní jednoty a splnění reforem pro vstup do EU.
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan po víkendovém vítězství jeho strany AKP v parlamentních volbách naznačil, že bude pokračovat v reformách a snaze o připojení Turecka k Evropské unii. Dále uvedl, že jeho strana, která má své kořeny v islámu, by chtěla dosáhnout národní jednoty a respektovat tureckou světskou ústavu.
Podle neoficiálních výsledků získala strana AKP ve víkendových volbách 47 procent hlasů, což vedlo k divokým pouličním oslavám jejích stoupenců, oznámila britská stanice BBC. Turecká opozice však upozorňuje na to, že vítězství Erdoganovy strany může v Turecku vést k podkopávání světského systému.
Zisk 47 procent zaručí poslancům strany AKP 341 míst v 550členném parlamentu. V parlamentu zasednou také dvě opoziční strany, které získaly potřebných deset procent – Lidová republikánská strana (CHP) s 20 procenty a Strana nárdoní akce (MHP) se ziskem 14 procent. Strana AKP celkově v parlamentu oslabí, i když získala velké množství hlasů voličů. Nyní se o mandáty v parlamentu musí už se dvěma opozičními stranami, oznámil zahrniční zpravodaj BBC.
Erdogan chce dosáhnout připojení země k EU
V turecké metropoli Ankaře turecký premiér Erdogan před svými slavícími stoupenci oznámil, že vítězství strany AKP je „triumf demokracie“. Slíbil „pokročit v reformách a ekonomickém rozvoji, za kterými tak dlouho jdeme“. „Budeme pokračovat v práci, abychom splnili naše cíle pro Evropskou unii.“ Premiér dále naznačil, že boje proti kurdským rebelům na východě země budou pokračovat.
Volby byly vyhlášeny poté, co opoziční strany v parlamentu zablokovaly prezidentského kandidáta strany AKP, což vedlo k politickému „patu“. V současné době bude jedním z prvních úkolů parlamentu rozhodnout, jak s postem prezidenta dále zacházet.
Výsledky voleb vyvolaly pozitivní zahraniční ohlasy
Zahraničí reagovalo na vítězství Erdoganovy AKP pozitivně, uspokojení nad kontinuitou Erdoganovy vlády dala najevo zejména Evropská unie. Předseda Evropské komise José Barroso zdůraznil, že Erdoganovo vítězství „přichází v době, která je pro Turecko velmi významná, protože země kráčí po cestě k politickým a ekonomickým reformám“. Barroso také ocenil „mimořádnou osobní oddanost „, s níž Erdogan vede svou zemi k EU.
Švédský ministr zahraničí Carl Bildt vyjádřil přesvědčení, že vítězství AKP přivede Turecko výrazně blíž k Evropské unii. Ocenil „mimořádně silný mandát“, kterým turečtí voliči vybavili Erdogana, a dal najevo očekávání, že nová vláda využije této možnosti k prohloubení proevropských reforem. Ve stejném smyslu se vyjádřil i šéf britské diplomacie David Milliband, když zdůraznil, že „stabilní a bezpečná politická situace v Turecku je v zájmu celé unie“.
Erdoganovo znovuzvolení přivítal i evropský komisař pro bezpečnost Franco Frattini, který ocenil, že vláda tohoto tureckého předáka „už dovedla Turecko do blízkosti Evropy jak politicky, tak ekonomicky“. Nyní je však nezbytné posílit v zemi lidská práva, dodal.
Od „nezbedného“ politika k postu premiéra
AKP přivedl Erdogan v listopadu 2002 k vítězství v parlamentních volbách, premiérem se však nemohl stát kvůli záznamu v trestním rejstříku. Ten mu ale pak „vyčistili“ poslanci, kteří i přes veto prezidenta schválili změnu ústavy, jež Erdoganovi umožnila účastnit se doplňovacích voleb v provincii Siirt. Tyto volby vynesly Erdoganovi křeslo v parlamentu a v březnu 2003 se stal předseda AKP premiérem.
Recep Tayyip Erdogan se narodil 26. února 1954 v severotureckém černomořském městě Rize. Vystudoval náboženskou střední školu a v roce 1980 dokončil studium ekonomiky a politologie na Marmarské univerzitě v Istanbulu. Do politiky ale vstoupil už v roce 1970, kdy byl zvolen předsedou mládežnické odnože Strany národního pořádku (MNP) pozdějšího prvního islamistického premiéra Ne#231#mettina Erbakana. Toho Erdogan považuje za svého učitele.
Autor: Marek Bláha