23.07.2007
Evropský obchodní komisař Peter Mandelson získal v neděli podporu ministrů obchodu Evropské unie pro svou snahu dovést do úspěšného konce zablokovaná jednání o liberalizaci světového obchodu.
Některé země však vyjádřily obavy z určitých kompromisních návrhů, které minulý týden předložili předsedové vyjednávacích skupin Světové obchodní organizace (WTO). „Byla zde silná podpora pro pokračující jednání v Ženevě (ústředí WTO) a podporu získal i přístup Evropské komise,“ řekl Mandelson po jednáních v noci na dnešek agentuře Reuters.
Kámen úrazu: Zemědělství
Minulý týden přišli vedoucí vyjednávači ve WTO s kompromisním návrhem textu globální dohody o liberalizaci obchodu se zemědělským a průmyslovým zbožím, aby se pokusili na poslední chvíli zachránit katarské kolo světových obchodních jednání. Tomuto jednacímu kolu hrozí po téměř šesti letech rozhovorů krach kvůli neshodám o zemědělské subvence vyspělých zemí a o dovozní cla v rozvojovém světě.
Komise EU plán WTO podpořila, jiné obchodní mocnosti se zatím vyjadřovaly vyhýbavě. Mandelson uvedl, že někteří ministři EU ohledně nových návrhů vyjadřovali obavy z otevření chráněného evropského trhu „citlivého“ zemědělského zboží, jako je hovězí nebo mléčné výrobky. EU se rovněž nelíbí, že v jednáních je přehlížen sektor služeb; ministři také žádali větší důraz na globální pravidla obchodu a pomoci rozvojovým zemím. Mandelson slíbil, že to zdůrazní v dopise šéfovi WTO Pascalu Lamymu.
Mandelson na obavy ministrů uvedl, že návrhy nejsou dokonalé, ale jsou spravedlivé v tom, že ústupky rozdělují rovnoměrně. Podle evropských diplomatů se tentokrát Francie, až dosud hlavní kritik zemědělských ústupků EU, vyjadřovala vůči novým návrhům vstřícně; francouzský zástupce uvedl, že návrhy jsou „podstatným zlepšením“. Mandelsona tak za to, že údajně zachází příliš daleko, kritizovaly jen Polsko a Irsko.
Aby se katarské kolo pohnulo kupředu, musely by USA souhlasit s výraznějším snížením zemědělských subvencí, EU s hlubším snížením zemědělských cel a rozvojové země s větším otevřením svých trhů. Jednání v Ženevě budou tento týden pokračovat. Kdyby byly návrhy přijaty příznivě, mohli by být již v září svoláni do ženevského ústředí WTO obchodní ministři k dalším jednáním.
Pokud nebude dohoda sjednána do počátku příštího roku, hrozí, že kvůli volbám v USA a Indii se nic nedohodne další tři roky. Hlavním cílem kola, které se označuje i jako „rozvojové kolo“, je pomocí dalšího uvolnění obchodních bariér dostat z chudoby miliony lidí v rozvojových zemích a podpořit globální hospodářský růst. Podle odhadu Světové banky by navrhovaná liberalizace obchodu mohla přinést globální ekonomice ročně až 100 miliard dolarů navíc.
Autor: Roman Čibera, ČTK