Poláci zahájí „sólo“ za zrušení víz

30.07.2007
Už jen podpis George Bushe schází k tomu, aby se norma, která mění podmínky bezvízového styku s USA, stala zákonem.

/Od zpravodaje Hospodářských novin/

Kongres před víkendem přesvědčivou většinou hlasů schválil návrh, v němž se klíčová hranice maximálního možného počtu odmítnutých žádostí o víza posouvá z tří na deset procent.

Kromě vítězů, kterými jsou v Česká republika, Estonsko a Jižní Korea, jež se do desetiprocentní hranice v současnosti vejdou, je zde ale také pole těch, kteří zůstali před branami.

„Oznamuji, že ve spolupráci s Kongresem a našimi mezinárodními partnery změníme náš bezvízový program,“ vyhlásil prezident Bush před sedmi měsíci v Tallinnu. Výsledek je ale jiný, než jeho administrativa chtěla

Pro administrativu jeKongresem schválená podoba zákona prohrou, a na prezidentovi je, aby Polsku, Maďarsku a ostatním zemím vysvětloval, proč neprosadil svoji vlastní verzi.

Obzvláště „provinile“ se musí prezident Bush cítit vůči Polsku, které je strategicky nejdůležitějším partnerem Washingtonu mezi novými členskými zeměmi Evropské unie.

Polská reprezentace podporuje Bílý dům v jeho tažení proti teroru, Poláci mají silný vojenský kontingent v Iráku. Rovněž ve věci plánované protiraketové základny ve střední Evropě se Varšava aktivně snaží, aby se tento projekt realizoval. Polská vláda, která stála o to, aby kompletní zařízení bylo na jejím území, byla zklamána, když Washington vloni na podzim rozdělil projekt na raketové silo v Polsku a radar v Česku.

Při každé své návštěvě ve Washingtonu i při jiných příležitostech Poláci v uplynulých letech ovšem vždy dávali na jednací stůl požadavek zrušení víz. Dělal to tak bývalý prezident Alexander Kwaśniewski a současný Lech Kaczyński. Naposledy nyní v polovině července při jednání v Bílém domě, kde otázka víz byla vůbec prvním tématem, jež prezident Kaczyński v osobním rozhovoru s Bushem otevřel.

„Zcela rozumím tomu, že občané Polska chtějí cestovat do Spojených států. Budu pokračovat v práci s Kongresem, aby se zákon změnil tak, jak je potřeba,“ uvedl Bush po této schůzce a polský prezident po jeho boku se usmíval. O deset dní později se ovšem Polsko, které má přibližně dvacet pět procent odmítnutých žádostí o víza, dozvědělo, že se do bezvízového programu nekvalifikuje.

„Budeme pokračovat v naší kampani, abychom přesvědčili členy Kongresu, že zahrnutí Polska do bezvízového programu posílí bezpečnostUSA“ citovala média minulý týden tiskového atašé polské ambasády ve Washingtonu.

Co ale mohou Poláci a ostatní země, kterým současná podoba zákona nevyhovuje, vlastně dělat? Vloni na jaře si pro sebe Polsko s pomocí své silné americké lobby takřka prosadilo zrušení víz v Senátu. Imigrační zákon, jehož byl návrh součástí, ale neprošel Kongresem.

Mezi zeměmi střední Evropy tato sólo iniciativa Poláků zanechala nedůvěru, letos na jaře se uchazečské státy – z iniciativy české diplomacie – daly dohromady a společně ve Washingtonu najaly lobbistickou agenturu Dutko Worldwide. Češi jsou ovšem v tuto chvíli jediní, komu se to vyplatilo.

Podle hlasů z Kongresu není příliš pravděpodobné, že by v nejbližší době otázku víz znovu otevřel a modifikoval.

Bílý dům sice s výsledkem sice spokojený není, ale velký bezpečnostní zákon, jehož je změna vízového režimu součástí, je pro Kongres i Bushe tak politicky důležitý, že prezident nebude riskovat, aby do něj na poslední chvíli ještě sahal.

O poslední možnosti pak nechtějí diplomaté a politici ani spekulovat, ale vzhledem k subjektivnosti vízového procesu to nelze zcela pominout. Totiž možnost, že by americké konzuláty byly mírnější v posuzování žádostí o víza, čímž by se i snížil počet odmítnutých cestovatelů do Spojených států.

Autor: Daniel Anýž

Sdílet tento příspěvek