14.08.2007
Kdo si chce dnes najít práci v některé evropské zemi, má větší šanci než téměř kdykoli předtím.
Profesionálové z některých oborů mohou dokonce jen zabodnout prst do mapy a vybrat si, který stát Evropské unie by jim nejlépe vyhovoval. Místo seženou všude.
Například jen portál EURES, který koordinuje Evropská komise, nabízí přes milión pracovních míst. Do tohoto vyhledavače se přitom dostane jen část nabídek, skutečná poptávka je ještě mnohem větší.
Téměř všude schází svářeči, instalatéři, stavební dělníci, řidiči autobusů, zubní laboranti, učitelé matematiky či lékaři. O chronickém nedostatku programátorů nemluvě. Těch v Evropě chybí nejméně desetitisíce.
Schopné lidi přitom nehledají jen zaměstnavatelé v zemích, jako jsou Dánsko, Nizozemsko či Irsko, kde se nezaměstnanost pohybuje mezi třemi a čtyřmi procenty. Velmi podobné problémy s nedostatkem pracovníků má například i Polsko, kde počet lidí bez práce stále přesahuje 11 procent.
Statisíce Poláků odešly za prací a za vyššími výdělky především do Velké Británie a do Irska. Vláda ve Varšavě se i kvůli tomu nedávno rozhodla otevřít částečně trh práce pro sousedy z východu. Ti nyní mohou pracovat v Polsku po tři měsíce, aniž by museli složitě vyřizovat pracovní povolení.
Náměstek polského ministra práce Kazimierz Kuberski řekl, že otevření trhu práce je „odpovědí na potřeby polské ekonomiky“. Polská vláda má velké obavy, aby stihla vybudovat vše potřebné pro mistrovství Evropy ve fotbale, které bude Polsko v roce 2012 pořádat společně s Ukrajinou. Uvažuje dokonce o tom, že nasadí vojsko a vězně.
Zbourá Německo bariéry?
Nedostatek lidí mají i země, které se v roce 2004 lekly velkého rozšíření Evropské unie a vymínily si, že u nich nebudou smět pracovat lidé z Východu. Jednou z nich je Německo. V roce 2007 je ale vše jinak a Berlín zvažuje, že trh práce přece jen otevře dřív než za dva roky, jak původně plánoval. Jasné slovo by mělo padnout na zasedání vlády koncem srpna.
Volná místa nabízí zejména strojírenství. Desetina firem má potíže plnit zakázky, protože se jim nedostává pracovních sil.
„Jednoho dne se ozval telefon, zdali bych nechtěl pracovat na výstavbě nové elektrárny,“ říká Peter Johnck, třiašedesátiletý inženýr, který už byl v důchodu. Za pár týdnů už byl na místě. Firma Siemens, která marně hledala podobně zkušeného inženýra, si oddechla.
Velký problém je v Německu najít zkušenou ošetřovatelku, zejména pro péči o seniory. Podle odhadů zaplnilo prázdné místo na trhu práce na deset tisíc pečovatelek z východoevropských zemí.
Prázdná místa hlásí i další obory. Je ale otázkou, zda otevírání hranic nepřichází pozdě. Miliony mladých Poláků či Litevců už dávno našly zaměstnání v zemích, které jim nabídly práci dříve.
„Německo přichází s dobrým nápadem, ale možná jej špatně načasovalo,“ řekl Klaus Zimmermann, bonnský analytik pracovního trhu. „Kvalitní pracovníci už jsou dávno jinde.“
Jeden rekord za druhým
Z mnoha koutů Evropy přicházejí v posledních týdnech zprávy o tom, že nezaměstnanost je nejnižší za dlouhou dobu. Na začátku léta oznámila Francie, že nezaměstnaných je nejméně za posledních 25 let.
Ve Švédsku úroveň nezaměstnanosti spadla na 3,3 procenta. „Zaměstnanost, zejména v sektoru služeb, stoupá,“ řekl Lars Sjostrom ze švédského národního úřadu práce.
V Itálii je nezaměstnaných o polovinu méně než v roce 1998. V Rumunsku byla nezaměstnanost před čtyřmi lety o deset procent vyšší než dnes. V Estonsku činila v červenci zanedbatelná dvě procenta.
Zdroj: iHNed.cz
Autor: Jan Bumba, Jiří Sládek