21.08.2007
hn.ihned.cz
Vedle Jana Pavla II., národní hrdosti a kláštera Jasná Hora není Polákům nic svatějšího než Gdaňská loděnice.
V srpnu 1980 tu vypukla celonárodní stávka a vzniklo odborové hnutí Solidarita. Poláci to považují za začátek demokratických změn v celém někdejším východním bloku.
Loděnice, která se dlouhodobě potýká se špatnou ekonomickou situací, má v těchto dnech nůž na krku od úředníků z Bruselu. Buď zavře dva ze tří doků, v nichž montuje lodě, nebo přijde o dotace z Bruselu, které dostala po vstupu Polska do EU.
Termín, do něhož chce eurokomisařka pro soutěž Neelie Kroesová dostat na stůl plán restrukturalizace loděnice, vyprší dnes. Polské loděnice dostaly přes jednu miliardu eur pomoci z unijních fondů, aniž splnily podmínky této pomoci, mezi nimiž je právě restrukturalizace.
List Gazeta Wyborcza už včera přinesl zprávu, že management státem vlastněné loděnice připravil zprávu o uzavření dvou doků s tím, že produkce v nich je neekonomická. Příští týden se ale do Bruselu v čase pravidelných oslav výročí založení Solidarity chystají protestovat gdaňští odboráři.
A vládnoucí dvojčata, bratři Kaczyńští, kteří sami vyšli z řad Solidarity, chtějí právě v loděnici při oslavách zahájit předvolební kampaň své konzervativní strany Právo a spravedlnost.
V předvolebním čase bude téma uzavření loděnic velmi citlivé, vládní euroskeptici jsou naladěni velmi bojovně. „Doufám, že Evropská unie dokáže oddělit předvolební rétoriku od faktů,“ řekl listu Gazeta Wyborcza zdroj z vedení loděnic
Podle listu už začal investiční program, který by sice měl zlikvidovat dva doky, ale nahradit je dokem plovoucím. Zároveň se podle Andrzeje Jaworského, ředitele loděnice a člena vládní strany, chystá privatizace.
Loděnice se bude muset nějak zeštíhlit. Jde jen o to, jak dlouhou restrukturalizaci – čili uzavírání části podniku s třemi tisíci zaměstnanci – bude Brusel ochoten podporovat.
Na stranu loděnice se postavil i její bývalý zaměstnanec, předák Solidarity a exprezident Lech Walesa. „Evropská unie by nám měla pomoci zefektivnit práci loděnice a její podporu bychom neměli ztratit v nějaké stupidní politické hře,“ řekl Walesa deníku Times.
Politicky spor o loděnici a její dědictví má i podobu sporu o způsob správy této firmy. Zatímco Právo a spravedlnost prosazuje státní vlastnictví klíčových podniků – mezi něž loděnici počítá -, opoziční Občanská platforma navrhuje její privatizaci. V čele platformy stojí také politik s minulostí ze Solidarity a z Gdaňska Donald Tusk, také pro tuto stranu je budoucnost loděnice důležitým tématem.
Loděnice se zavírají v posledních letech v celé Evropě. Brusel platí stále menší podpory, aby udržel v chodu tradiční produkce například na severu Španělska, protože evropské loděnice jsou podstatně dražší než jejich asijská konkurence.
Proti zavírání loděnic a dalších průmyslových podniků v Bruselu tradičně protestují členové evropské odborové centrály hutního průmyslu. Ti také slíbili podpořit protest gdaňských odborářů, kterých má do Bruselu odjet stovka.
Gdaňská loděnice
Tradiční průmyslový podnik města založený v roce 1804
1945 – Podnik přešel z německých do polských rukou.
1967 – „Loděnice V. I. Lenina“
1970 – Při stávce a protestech zabito několik desítek dělníků.
1980 – Stávka a vznik celopolského odborového hnutí Solidarita
1981 – Loděnici obsadila policie.
Po r. 1989 – Symbol počátku demokratických změn v Polsku
1996 – Loděnice ohlásila bankrot.
1998 – Nový majitel, ale zadlužený podnik má stále problémy.
2005 – Vybudováno muzeum Solidarity
2007 – EU dala finance na záchranu části loděnice, podmíněné ovšem její restrukturalizací.
Autor: Martin Ehl