03.09.2007
Zahranicni.iHNed.cz
Bývalý šéf Evropského parlamentu Josep Borrell to uvedl během přednášky ve Španělsku. Samy o sobě jsou podle něj jednotlivé evropské státy v podstatě nemohoucí.
Evropská unie je příliš velká a různorodá na to, aby byla schopna spojit se v otázce společných politických projektů, které potřebuje k přežití. Podle serveru EUobserver.com to prohlásil bývalý šéf Evropského parlamentu Josep Borrell.
Trpíme krizí nestejnorodosti a růstu, uvedl Borrell na univerzitě ve španělském Santanderu.
Je nás mnoho s mnoha odlišnými vizemi světa, takže naše úsilí není jednotné… Není možné se rozrůst z šesti na 27 bez problémů, prohlásil podle španělských médií politik, který funkci v EP opustil začátkem letošního roku.
Evropské unii podle něj chybí jasný společný politický projekt. Samy o sobě jsou podle něj jednotlivé evropské státy v podstatě nemohoucí. Pokud chceme přežít, musíme se sjednotit, vyzval.
Unie se ocitla v krizi i v důsledku odmítnutí návrhu evropské ústavní smlouvy v referendech ve Francii a Nizozemsku před dvěma lety.
V červnu se nicméně šéfům členských zemí na bruselském summitu po složitých jednáních podařilo najít dohodu a vytvořit mandát pro mezivládní konferenci. Ta by měla vypracovat nový text, který má euroústavu nahradit a zajistit potřebné reformy unijních institucí, po nichž v podstatě všichni volají.
Jedním z kritiků červnových bruselských dohod je třeba český prezident Václav Klaus.
Právní experti nyní dokončují verzi, o níž budou koncem týdne na neformálním setkání v Portugalsku debatovat ministři zahraničí.
Půjde o první politické jednání na tak vysoké úrovni od červnového summitu. Jeho podoba a výsledky by mohly nastínit, zda bude reálné dokončit text do říjnového summitu, jak se dosud předpokládá, a zda se opravdu podaří potvrdit dosaženou shodu.
EP před několika dny uvedl, že několik politických otázek ještě zůstává otevřeno.
Autor: Gita Vašíčková