Britové uchránili míle, pinty i unce

12.09.2007
HN.IHNED.CZ

/Od našeho zpravodaje/

Britové budou moci dál chodit míli k zelináři pro dvě libry jablek a cestou zpátky se stavit v hospodě na pintu piva. Už se nemusejí bát, že půjdou 1,6 kilometru pro 0,9 kilogramu ovoce, a že jim načepují půllitr piva.

Brusel totiž včera oznámil, že už nebude nutit Brity k úplnému přechodu na metrický systém. Metry, kilogramy a litry sice dál budou hlavními jednotkami, ale imperiální míle, libry a pinty se smějí používat dál.

Původně Británii hrozilo, že po roce 2010 bude smět používat jen metrický systém jako jiné země Evropské unie. Hospodští by museli čepovat do nových půllitrových sklenic a mlékaři by už nerozváželi tradiční pinty mléka. A úřady by musely vyměnit všechny cedule u silnic po celé Británii, na kterých je vzdálenost v mílích.

Je to jen na Britech

Evropská komise včera prohlásila, že nechá rozhodnutí o přechodu na metrický systém na Londýnu.

„Imperiální míry jsou součástí tradic, které jsou samou podstatou britské národní povahy,“ řekl eurokomisař pro průmysl Günter Verheugen. „Navrhli jsme zákon, který zachová právo Britů nechat si pinty, míle a libry třeba až do konce světa.“

Verheugen také upozornil, že to není Brusel, který nutí Británii k přechodu na metrický systém. S plánem přišla sama britská vláda už v 60. letech a zhruba před 30 lety jej sama začala zavádět. Když Británie vstoupila do EU, sama si předsevzala, že imperiální míry a váhy zruší.

Za několik posledních desetiletí skutečně řada tradičních jednotek zmizela. V roce 1980 se přestal používat třeba furlong (201 metrů) a hundredweight (112 liber, tedy asi 50,8 kg) a teplota se přestala měřit na Fahrenheity. A ještě v 90. letech se zrušil sáh (1,83 metru).

Když ale úřady chtěly sáhnout na unce a míle, strhla se obrovská bouře nevole. A terčem nenávisti se stal Brusel, i když britské výjimky na zavedení metrického systému automaticky prodlužoval.

Metrický mučedník

Spor vyvrcholil v roce 2000. Britští prodavači zeleniny, masa a ryb tehdy museli skončit s tradičními mírami, a prodávat jen na gramy a kila. Několik odmítlo. Zelinář Steve Thoburn se za to, že prodával banány na libry, nechal zatknout a podmíněně odsoudit.

Když v roce 2004 zemřel v 39 letech na infarkt, stal se z něj „metrický mučedník“ s tisíci následovníky. A to i přesto, že za používání imperiálních jednotek se dostali do potíží s úřady jen tři další Britové.

Právě nyní se však začalo schylovat k dalšímu střetu. Zatím poslední výjimka pro Brity a Iry, kteří stále používají imperiální jednotky hmotnosti a objemu, i když před pár lety již přešli na kilometry místo mil, skončí s rokem 2009. Kdyby obchodník jen vyvěsil cenu za libru nebo pintu zboží, hrozilo by mu stíhání a pokuta, nebo i vězení.

Ale Brusel teď chce za tím vším udělat tečku. „Chci ukončit trpkou bitvu, která trvá už desetiletí a která je podle mě naprosto bezpředmětná,“ řekl Verheugen. Hnutí „metrických mučedníků“ to považuje za výhru.

Aktivisté ale tvrdí, že rozhodnutím komise nic nekončí. Vadí jim, že imperiální jednotky smějí být jen dodatečnou informací k metrickým. Pokud někdo bude používat jen pinty a libry, může být dál stíhán. A zastánci metrického systému zase litují, že rozhodnutí jen prodlouží chaotické používání obou systémů souběžně.

Autor: Radek Honzák

Sdílet tento příspěvek