02.10.2007
HN.IHNED.CZ
Češi se zatím marně snaží dohnat Evropu, alespoň podle počtu připojení ke kvalitnímu internetu. Navíc se jim to ani v nejbližších letech nepodaří napravit. Vyplývá to ze studie analytické společnosti Gartner, kterou mají HN k dispozici.
Zatímco v Česku je podle statistiky zhruba 24 procent připojených domácností, v sousedním Německu je to 38 procent a ve Velké Británii je připojena více než polovina domácností. V roce 2010 má mít v západní Evropě rychlý internet 55 procent domácností, v Česku jen 36 procent.
Vysoké ceny
„Důvodů, proč Česko zaostává, je několik. Jedním z nich jsou i vysoké ceny připojení,“ říká exministryně informatiky a zástupce místní pobočky společnosti Gartner Dana Bérová.
Ceny rychlého připojení totiž začaly v Česku padat až před dvěma lety a to je podle Bérové znát i na počtu přípojek. „Velký problém vidím stále i v nízké kupní síle obyvatel. Ceny internetu jsou u nás srovnatelné s vyspělým světem, pokud jde o přepočet podle kurzu. Ovšem v přepočtu na paritu kupní síly na tom jsme hůře,“ říká internetový odborník Jiří Peterka.
Češi si kvalitní připojení dnes nepořizují i z dalších důvodů. Podle Českého statistického úřadu často jednoduše nevědí, k čemu by jim připojení bylo. Tento problém se podařilo vyřešit elegantně například severským státům, kde má rychlý přístup na internet přes polovina domácností. „V severských zemích prostě žáci donutili rodiče domů internet pořídit, protože ho potřebovali ke studiu,“ říká Bérová.
Nesrozumitelné nabídky
Za menší rozšíření internetu mohou i samotní čeští operátoři. „Jejich nabídky jsou mnohdy pro normálního smrtelníka téměř nesrozumitelné,“ říká Bérová. Typickým příkladem je i nabídka Telefóniky O2, která místo Internetu Expres nabízí třeba službu s názvem O2 Internet ADSL 2048.
Češi dnes využívají internet hlavně v práci. Surfování na síti si užilo už 97 procent lidí.