Kruté činy má trestat i Česko

03.10.2007
HN.IHNED.CZ

Po dlouhých letech možná Česko přestane být zemí, která nechce společně s ostatními státy trestat nejkrutější světové zločince. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg totiž předloží vládě návrh, aby se země zapojila do Mezinárodního trestního soudu. Ten stíhá genocidu, činy proti lidskosti nebo válečné krutosti.

Vznik soudu sice Česko v roce 1999 podpořilo, ovšem k úmluvě o vydávání pachatelů doteď nepřistoupilo – a to dokonce jako jediná země Evropské unie.

Hlavním důvodem byl přitom doposud odpor ODS. Ta měla smlouvu, jež umožňuje poslat před mezinárodní soud poslance, ministry a dokonce i prezidenta, za porušení české ústavy.

Postoj vládní koalice se však nyní mění: už v březnu se pro přijetí úmluvy vyslovil premiér Mirek Topolánek. A Schwarzenberg chce v nejbližší době přednést kabinetu a potom i poslancům a senátorům konkrétní znění.

„Vysíláme své vojáky na místa, kde tyrani z pozice hlav států a ministrů vyvražďují skupiny obyvatelstva, a pak chceme světu tvrdit: Víte, my nemůžeme tuto mezinárodní smlouvu ratifikovat,“ říká Schwarzenberg.

Mezinárodní trestní tribunál vznikl před pět lety a dosud se k němu připojilo více než sto států světa. Důvod byl jednoduchý: zajistit proces se zločinci, nejčastěji vojenskými veliteli nebo politiky, které jejich země nechce nebo nemůže potrestat. Zatímco do té doby musela mezinárodní společenství ustanovovat zvláštní soudy jen pro konkrétní kauzy – například pro válku v bývalé Jugoslávii či mnohem starší Norimberský tribunál.

Na druhou stranu, členy tribunálu nejsou hlavní velmoci: USA, Rusko a Čína.

Kromě české vlády musí přistoupení ke smlouvě odsouhlasit i poslanci. A protože sociální demokraté, lidovci ani zelení nestačí, ministr Schwarzenberg musí získat alespoň část poslanců koaliční ODS. Protože jde o mezinárodní smlouvu, pro musí hlasovat nejméně tři pětiny poslanců. Ostatně i proto pořádá zítra ministerstvo zahraničí ve sněmovně seminář, na který přijede i hlavní žalobce soudu Luis Moreno-Ocampo.

„Chceme poslancům nabídnout co nejvíc informací, přesvědčit je,“ vysvětluje mluvčí ministerstva Zuzana Opletalová. „Je naděje, že návrh projde, protože se i postoj ODS, jak je vidět z prohlášení premiéra, hodně změnil,“ říká Jan Kratochvíl z Ligy lidských práv, která připojení Česka k tribunálu prosazuje.

Od ledna má soud prvního obžalovaného. Je jím Joseph Kony, stíhaný za válečné zločiny spáchané ve vleklém a krvavém konfliktu ve východním Kongu. V únoru hlavní prokurátor Moreno-Ocampo vydal zatykač i na člena súdánské vlády kvůli bojům v Dárfúru.

Autor: Vojtěch Blažek

Sdílet tento příspěvek