15.10.2007
HN.IHNED.CZ
O víkendu se týden před předčasnými parlamentními volbami v Polsku rozplynulo několik zábavně vyhlížejících politických afér.
Zdravotníci nepotvrdili, že by exprezident a volební lídr levice Aleksander Kwaśniewski trpěl nakažlivou exotickou chorobou.
Úřadující premiér Jaroslaw Kaczyński důrazně popřel zprávy bulvárního tisku, že na příští sobotu, den před volbami, plánuje svatbu se stranickou kolegyní.
A za třetí, kontroverzní antimilitaristický a v podtextu antisemitský předvolební spot nacionalistické Ligy polských rodin je údajně podvrhem.
Předvolební kampaň v Polsku se vyznačuje značnou ostrostí ve výměnách osobních invektiv jednotlivých lídrů a rychlým střídáním hlavních témat v médiích. Jednou je to boj proti korupci, jindy masakr Poláků Sověty v Katyni, potom zase sliby v hospodářské politice nebo vyslání vojáků do Iráku.
V průzkumech se o vítězství přetahují Kaczyńského strana Právo a spravedlnost (PiS) a opoziční liberální Občanská platforma.
Hluché televizní debaty
Příliš zatím nepomáhají ani televizní debaty jednotlivých volebních vůdců.
V pátek večer mohli Poláci zhlédnout televizní duel premiéra Kaczyńského s šéfem platformy Donaldem Tuskem, dnes večer se Tusk utká s Kwaśniewským. Debata Kwaśniewského s Kaczyńským před týdnem skončila spíš nerozhodně, za vítěze pátečního duelu považují novináři i bleskové průzkumy Tuska.
„Premiér, který od počátku ovládal pole a diktoval témata i teplotu kampaně, byl v pátek večer evidentně slabší,“ soudí Igor Janke, komentátor listu Rzeczpospolita.
Z bleskového průzkumu televize TVN po duelu vyplynulo nejen to, že platforma by vyhrála o deset procent, ale že Poláci možná po dlouhé době přijdou k volebním urnám v hojném počtu: hlasovat se prý chystá 73 procent voličů, což je o 15 procent více než u voleb před dvěma lety.
Polští voliči jsou poslední roky značně znechuceni upadající politickou kulturou, velkým množstvím afér a neplněním slibů ze strany politiků.
Do parlamentu se téměř jistě dostanou tři strany, platforma, PiS a Levice a demokrati vedení Kwaśniewským. Ostatní bojují o politické přežití.
Kdo se bojí PiS
„Z toho, co vím, můžeme čekat, že v posledním týdnu kampaně PiS odpálí ještě dost špinavé bomby,“ řekl včera bez bližšího upřesnění lídr lidovců Waldemar Pawlak.
Pawlakova strana, která balancuje na hranici zvolitelnosti, se do parlamentu dosud vždy dostala. Má hlavní bašty na venkově, kde ale vede nyní silnou kampaň právě premiér Kaczyński, který o víkendu stihl kromě řady mítinků i pohovořit na konferenci o venkově. Včera ovšem svůj program zrušil, neboť podle svého mluvčího onemocněl.
PiS do velké míry získala na svoji stranu jak tradiční venkovské voliče lidovců, tak především populistické Sebeobrany a ultranacionalistické Ligy polských rodin. Sebeobrana by se podle posledního odhadu firmy PGB vůbec nedostala do parlamentu, lidovci a liga jen těsně.
Podobně se nových afér a provokací ze strany premiéra obává předseda Strany demokratické levice Wojciech Olejniczak. Jeho stranu v bloku Levice a demokraté s částí liberálů zachraňuje stále ještě populární tvář Aleksandra Kwaśniewského a jeho manželky Jolanty, která se už také objevila jako tajná zbraň na mnoha plakátech a spotech.
Rozhodnou velká města
Boj se vede hlavně o velká města, kde jsou sice nejpopulárnější liberálové, kteří mají ale zároveň nejméně stabilní voličskou základnu. Do velké míry bude záležet, jaké bude příští neděli počasí, kolik obyvatel Varšavy, Poznaně, Gdaňsku nebo Krakova se stihne z víkendu vrátit před uzavřením volebních místností.
„Můžeme vyhrát volby, protože Poláci chtějí politiku a veřejný život zbavený nenávisti a agrese,“ pokoušel se včera Donald Tusk přemlouvat na předvolební konvenci obyvatele Varšavy.
Každopádně se nečeká, že některá ze stran získá ve volbách nadpoloviční většinu mandátů v Sejmu a tři hlavní strany budou muset mezi sebou vyjednávat o koalici.
Taková jednání se mohou táhnout i měsíce a ohrozit například nynější rekordní růst hospodářství. Loni a letos je růst HDP zhruba kolem šesti procent, ale pro rok 2008 už experti očekávají zpomalení na pět procent.
Autor: Martin Ehl