15.10.2007
HN.IHNED.CZ
Čtyřiatřicetiletý Jan Sádovský pracuje a žije ve Velké Británii už tři a půl roku. Odjel těsně poté, co Česká republika vstoupila do Evropské unie a Spojené království otevřelo pracovní trh pro lidi ze střední a východní Evropy.
Říká, že důvodů k cestě do Londýna měl hned několik. „Chtěl jsem se zlepšit v angličtině a vydělat nějaké peníze. Taky jsem si chtěl dokázat, že zvládnu život v cizí zemi a zažít trochu dobrodružství, vysvětluje. Navíc očekává, že po návratu do Česka najde s touto zkušeností dobrou práci.
Na rozdíl od mnoha jiných imigrantů nemusel ve Velké Británii začít dělat úplně jinou práci než doma. V Praze pracoval jako recepční v penzionu a stejné zaměstnání našel v hotelu u londýnského letiště Gatwick. Později změnil místo a nyní pracuje jako portýr v luxusní rezidenci v londýnské čtvrti St. John’s Wood.
„Děláme všechno možné, uklízíme tu, trochu to taky hlídáme. A hlavně pomáháme lidem, kteří tu bydlí. Třeba s nákupy, ale já jim i spravuji počítače,“ říká.
Jan Sádovský nepochybuje, že z finančního hlediska se mu práce v Británii vyplácí. „Ceny potravin jsou víceméně stejné. Nájemné je sice mnohem dražší, ale také si víc vydělám,“ říká. Doplňuje, že o náklady se dělí s manželkou. Navíc částečně změnil životní styl. „Nechodíme tak často do hospody jako dřív, ale zase si dopřáváme věci, které v Česku nejsou. Byli jsme na fotbale na Chelsea a na Arsenalu, na koncertě v Royal Albert Hall, v divadle a podobně.“
Po více než třech letech může srovnávat. „V Anglii je těžké najít si práci, protože sem každý den přijíždí mnoho cizinců z celého světa, kteří si chtějí najít zaměstnání a usadit se,“ popisuje. Velmi obtížné je podle jeho zkušeností získat pracovní smlouvu na dobu neurčitou. „Zaměstnavatelé si rádi ověřují kvality zaměstnance,“ vysvětluje.
Na druhou stranu si nadřízení v Británii údajně více váží dobře vykonané práce. „Šéfové také více se zaměstnanci komunikují a podporují je. Na oplátku ovšem očekávají maximální pracovní nasazení po celou pracovní dobu,“ říká.
Podobně jako další lidé, kteří odešli za prací do Británie, začal i Jan Sádovský postupně uvažovat o tom, že zůstane natrvalo. „S manželkou jsme se rozhodli, že uděláme to, co bude nejlepší pro rodinu. Teď, když jsme jen dva, je pro nás lepší zůstat v Anglii,“ říká. Jediným vážným důvodem, který ho občas přiměje k myšlenkám na návrat, je kriminalita. „Nejméně jednou týdne vidíme nebo čteme zprávy o střelbě nebo ubodání členů gangů obchodujících s drogami. Často se také obětí stane omylem někdo, kdo s tím nemá vůbec nic společného,“ popisuje.
S notorickou nespolehlivostí předraženého londýnského metra se podle svých slov snaží sžít stejně jako všichni ostatní obyvatelé Londýna.
Autor: Jan Bumba