16.10.2007
HN.IHNED.CZ
/Od našeho zpravodaje/
Evropští lídři se už za tři dny mají na summitu v Lisabonu definitivně dohodnout na tom, jak bude vypadat nová unijní smlouva. Včera se ukázalo, že EU je sice na dobré cestě k dohodě, ale že summit nebude žádná selanka.
Několik zemí se na schůzce unijních ministrů zahraničí pokoušelo prosadit poslední změny v textu smlouvy. Své požadavky vznesli Poláci, Italové, Rakušané, Bulhaři – a také Češi. Zatímco ale postoje jiných zemí bere unie vážně, český požadavek víceméně rovnou odmítla.
Prohraná bitva Čechů
Čechům jde o vyjasnění, jaké kompetence bude mít Brusel a jaké členské státy. Usilují o to, aby se pravomoci v Evropské unii převáděly také z Bruselu zpět do členských zemí.
Už v červnu na summitu v Bruselu si Češi prosadili k textu smlouvy protokol, podle kterého by se Evropská komise měla zabývat návrhem na zrušení nějaké unijní legislativy, pokud ji o to požádají členské státy. Nyní žádají víc. Chtějí, aby se takovým návrhem komise zabývat „musela“.
Jenže o něčem takovém nechce nikdo ani slyšet. Na včerejší schůzce ministrů takové znění výslovně odmítli zástupci komise i několika členských států v čele s Belgií. Další ministři prohlásili jenom, že český požadavek jde za rámec dohody schválené v červnu. A Portugalci, kteří EU nyní předsedají, jej také zavrhli. „Máme na věc jiný názor,“ řekl státní tajemník pro evropské záležitosti Manuel Lobo Antunes.
Unijní diplomaté tvrdí, že český návrh by narušil jeden z principů unijního práva – totiž, že výhradní pravomoc k zásahům do unijní legislativy patří Evropské komisi – a že by zasáhl do rovnováhy mezi institucemi. „Je to právní minové pole, do kterého se teď nikdo nepustí. Češi bojují prohranou bitvu,“ říká nejmenovaný unijní diplomat.
Místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra ale tvrdí, že nejde o právní, ale politickou otázku. Zatím ale není jasné, zda tento požadavek vznese na konci týdne v Lisabonu i premiér Topolánek. Čechům údajně nyní již nejde o změnu textu nové smlouvy, ale o získání dalšího dodatku, který by „českému“ odstavci dodal na váze.
Polské potíže
O Češích se ovšem včera v Lucemburku prakticky nemluvilo. Mnohem více pozornosti si získaly jiné země. V jejich čele bylo Polsko, které dál bojuje za změny způsobu, jakým se v EU bude v budoucnosti rozhodovat.
Varšava si už v červnu prosadila mechanismus, díky němuž by menšina členských zemí mohla odložit jakékoli rozhodnutí většiny členů, které by bylo proti jejich zájmům. Poláci nyní žádají, aby tento mechanismus měl větší právní váhu.
Žádají také, aby se zvýšil počet tzv. generálních advokátů, tedy právních poradců Evropského soudního dvora, a aby mezi nimi měli svého stálého zástupce. A usilují také, aby jakýkoli stát měl právo vetovat rozhodnutí o tom, jaké projekty se budou financovat z půjček Evropské investiční banky. Vše je o to citlivější, že už v neděli se v Polsku konají parlamentní volby a bratři Kaczyńští se nebudou chtít vrátit s prázdnou.
Italové protestují vůči novému rozložení křesel v europarlamentu. Rakušané spojují se smlouvou svůj boj o kvóty na cizince na svých univerzitách a Bulhaři nechtějí uznat pravidlo EU, že společné měně se ve všech jazycích říká euro.
Autor: Radek Honzák