Startují operační programy

16.10.2007
ODPADY.IHNED.CZ

Před měsícem odstartoval ve Zlíně operační program Životní prostředí, který nabízí v letech 2007-2013 přes 5 miliard euro (zhruba 150 miliard korun) pro financování ekologických projektů v České republice z evropských fondů. Objemem financí se jedná o druhý největší český operační program. Čerpá 18,4 % všech prostředků určených z fondů EU pro ČR.

Pro první výzvu je připraveno téměř 20 miliard Kč. Žádosti bude možné podávat od 3. září do 26. října 2007 (další výzvy budou zveřejňovány postupně od podzimu tohoto roku). Ze sedmi oblastí, prioritních os, jich bylo v první výzvě vyhlášeno pět. Všechny mají nějaké omezující ustanovení. Důvodem je podle náměstka Státního fondu životního prostředí Mgr. Leo Steinera to, že operační program byl zahájen ještě předtím, než byl definitivně schválen v Evropské komisi. Čas ale kvapí a je žádoucí přistoupit k čerpání finančních prostředků a hlavně s vlastní realizací projektů tak rychle, jak je to možné. Proto tam, kde se při projednávání programu naráželo na nevyjasněné otázky, zůstala určitá omezení, aby se případná rizika eliminovala. Takto sestavený program česká strana s Evropskou komisí projednala a získala jakési předběžně „požehnání“ k jeho spuštění.

Programu se proto zatím nemohou zúčastnit fyzické osoby. Naopak obcí nebo jejich svazků se týká všech pět vyhlášených os. Program je ale určen jen obcím nad 2000 obyvatel (menší má pod patronací ministerstvo zemědělství). Problém je ovšem řešitelný formou svazku obcí. Výjimku rovněž tvoří obce nacházející se v chráněných územích, zejména národních parcích.

NA CO SI DÁT POZOR

První prioritní osa se týká vody, tedy v převážné míře výstavby čistíren odpadních vod a kanalizací. Patrně půjde o jeden z nejžádanějších titulů, protože Česká republika se před svým vstupem do Evropské unie zavázala k tomu, že do roku 2010 budou všechny obce s více než 2000 obyvateli napojeny na kanalizaci s čištěním vod. Podpora se vztahuje jen na novou výstavbu, nikoli na opravy a rekonstrukce, a nemohou ji využít vodohospodářské společnosti. Podmínkou je stavět kanalizaci a čistírnu souběžně.

Důvodem jsou z hlediska EU některé problematické smlouvy, které vodohospodářské společnosti uzavřely ještě před vstupem ČR do unie. Náměstek Steiner říká, že nyní probíhají intenzivní jednání o tom, za jakých podmínek budou moci případně získat podporu i subjekty provozující tuto infrastrukturu.

Pokud jde o zlepšování ovzduší, na které se zaměřuje druhá prioritní osa, lze podávat projekty, na něž se nevztahuje jiná veřejná podpora, a dále je nutné dbát obcím již známého pravidla „de minimis“. Náměstek Steiner upozorňuje na záložku webové stránky fondu (www.sfzp.cz), v níž se odpovídá na dotazy vztahující se k veřejné podpoře.

Třetí osa podporuje záměry směřující k udržitelnému využívání energetických zdrojů, obsahuje omezení ve formě vyloučení projektů, které by se uskutečňovaly v obytných domech. Důvod je obdobný jako u předchozích omezení. Náměstek Steiner říká, že Evropská unie nechce podporovat tzv. housing, což by byla podle názoru jejích představitelů podpora jednotlivých občanů – kromě toho se o bydlení mají starat členské státy. Omezení se vztahuje na staré i nové domy. Jedna výjimka tu však je a platí pro výstavbu nízkoenergetických nebo pasivních domů. Nesmí je ale stavět fyzické osoby nebo bytová družstva či družstva vlastníků. Výjimku tedy mohou využít prakticky jen obce.

V případě odpadů nelze čerpat podporu na speciální zařízení na využití upraveného paliva z regionálního systému pro mechanickou a biologickou úpravu komunálního odpadu. Omezení existuje i u páté osy, vyčleňující finanční podporu na vzdělávání, osvětu, propagaci: Tato podpora se vztahuje jen na projekty investičního charakteru.

JAK ZJISTIT VÝŠI MOŽNÉ DOTACE

Projekty z programu Životní prostředí mohou získat maximální dotaci až 85 procent z uznatelných nákladů, zbývajících 15 % je nutné uhradit z veřejných zdrojů. Podle náměstka Steinera bude přispívat Státní fond životního prostředí čtyřmi procenty a jedním procentem stát. V takovémto ideálním případě by obec hradila ze svého rozpočtu jen 10 %. Ale to je skutečně jen hypotetický případ. Při vyhodnocování projektů hraje roli nespočet ukazatelů – zda je projekt ziskový či nikoli, zda se na něj vztahuje pravidlo de minimis nebo jiné veřejné podpory atd. Zcela zásadní je kritérium poměřující výši investice a její ekologický přínos – zkoumá se tedy rentabilita projektu.

Protože skutečná výše dotace každého zajímá v první řadě, měla by k orientaci pomoci Příručka pro žadatele, vydaná fondem. Užitečná je zejména kapitola, kde se vypočítává na základě zadaných ukazatelů výše podpory. „Dotační kalkulačka“, jejímž prostřednictvím lze tuto přibližnou výši dotace zjistit, se nachází rovněž na webové stránce fondu.

NOVINKY

Operační program Životní prostředí obsahuje některé novinky. Zajímavé je především rozšíření způsobilých nákladů o projektovou dokumentaci a stavební dozor. Nesmí ale přesáhnout 5, resp. 10 % celkových nákladů.

Velkým přínosem je průběžné financování. Žadatel, jehož projekt byl schválen, přinese nezaplacenou fakturu na fond, který zkontroluje všechny náležitosti, a pokud je vše v pořádku, zašle finanční prostředky.

Další změna, která však platí jen do roku 2010, spočívá v prodloužení doby realizace projektu na tři roky. Novinkou jsou rovněž regionální pracoviště fondu – nyní se nacházejí v každém kraji. Projekty se podávají zde a tady také proběhne první formální kontrola. Pokud by v předkládaných dokladech bylo něco v nepořádku, žadatel může na rozdíl od dřívějška chybu napravit – doplnit chybějící údaje, doklady atd. Má ale tuto šanci jen jednou. Velké projekty, jejichž rozpočtové náklady přesahují 25 milionů eur, se však musí podávat přímo na fondu v Praze.

KAM PRO RADU

Prvním informačním zdrojem může být zelená linka, na niž se volá zdarma a jejíž telefonní číslo je 800 260 500.

Další užitečné informace najdete na webuStátního fondu nebo ministerstva; kromě již uvedeného můžete hledat na www.opzp.cz, www.env.cz a www.strukturalni-fondy.cz.

Fond rovněž chystá umístit na webu seznam konzultantů, akreditovaných pro zpracování žádostí. Akreditace má být zárukou toho, že dotyční lidé jsou vyškoleni, přezkoušeni a jejich rady budou skutečně kvalifikované.

Ke spolupráci vyzval fond formou veřejné soutěže i subjekty podnikající v poradenství vztahujícímu se k EU. Spolupráce s těmito subjekty za „technickou asistenci operačního programu Životní prostředí“, která se zahrnuje pod prioritní osu č. 8. Proto může fond přispět na úhradu nákladů s tímto poradenstvím spojených.

Jiřina Ondráčková


Z první výzvy Operačního programu životní prostředí budou v rámci „Prioritní osy 4 – zkvalitnění nakládání s odpady

a odstraňování starých ekologických zátěží“ podporovány tyto projekty:

integrované systémy nakládání s odpady:

regionální systém pro využití bioodpadů,

regionální systém pro mechanickou a biologickou úpravu KO,

systémy odděleného sběru, skladování a manipulace s odpady:

systémy pro separaci a svoz odpadů,

systémy pro separaci bioodpadů,

sběrné dvory,

překladiště a sklady KO,

systémy pro separaci nebezpečných KO,

systémy pro separaci nebezpečných zdravotnických odpadů;

zařízení na úpravu nebo využívání odpadů, zejména na třídění, úpravu a recyklaci odpadů:

třídičky odpadů i s navazujícími technologiemi,

úpravny odpadů,

zařízení pro energetické využití zdravotnických odpadů,

zařízení na úpravu autovraků, recyklaci pneumatik a využívání upotřebených olejů,

zařízení na úpravu elektroodpadů,

zařízení na úpravu stavebních odpadů,

kompostárny,

bioplynové stanice pro zpracování bioodpadů (a to stanice, které slouží převážně ke zpracování bioodpadů, tj. které zahrnují další systémové prvky svozu a třídění KO, nebo svozu bioodpadů, nebo doplňují již existující takový systém svozu a/nebo třídění)

biofermentační stanice pro zpracování bioodpadů (a to stanice, které slouží převážně ke zpracování bioodpadů, tj. které zahrnují další systémové prvky svozu a třídění KO, nebo svozu bioodpadů, nebo doplňují již existující takový systém svozu a/nebo třídění)

zařízení pro nakládání s nebezpečnými odpady (autoklávy, homogenizéry, separátory, termická desorpce, reaktory, biodegradační zařízení);

rekultivace starých skládek a odstranění nepovolených skládek:

rekultivace starých skládek,

odstranění nepovolených skládek ve zvláště chráněných územích.

Typ žadatele

Veřejný: obce, města, svazky obcí

Soukromý: podnikatelské subjekty

Omezení v rámci 1.výzvy

Nebudou přijímány projekty na realizaci speciálního zařízení na využití upraveného paliva z regionálního systému pro mechanickou a biologickou úpravu KO.

Autor: Jiřina Ondráčková

Sdílet tento příspěvek