22.10.2007
HN.IHNED.CZ
Volby vyhrála opoziční liberální Občanská platforma. Zcela propadli populisté a nacionalisté. Předčasné volby v Polsku vyhrála podle prvních odhadů výsledků dosud opoziční liberální Občanská platforma. Odhady rozsahu jejího vítězství se sice podle různých průzkumů liší, nicméně je jasné, že šéf platformy Donald Tusk začne jednat o sestavení nové vlády.
Podle státní televize platforma vyhrála o dvanáct procent nad druhou v pořadí, vládní stranou Právo a spravedlnost. Podle jednoho z průzkumů je rozdíl až patnáct procent a liberálové dokonce mohou pomýšlet na sestavení jednobarevné vlády, neboť získali přes čtyřicet procent.
Úspěšná mobilizace voličů
Bude ovšem ještě záležet na přesném součtu hlasů, čekat se bude také na hlasy ze zahraničí. K urnám přišlo padesát pět procent voličů, tedy více než před dvěma lety, kdy hlasovalo 42 procent voličů. Liberálům se vyplatila mobilizace jejich elektorátu, který dosud považoval vítězství své strany za samozřejmé. Svůj dopad měla zřejmě také kampaň nevládních organizací, které občany vyzývaly k účasti na volbách.
Překvapení se neopakovalo
Nekonalo se tak překvapení z doby před dvěma lety. Tehdy ve všech průzkumech liberálové také vedli, ale volby nakonec vyhrála strana bratrů Kaczyńských Právo a spravedlnost.
Mnoho Poláků bylo znechuceno anachronickou politikou konzervativců, kteří Polsko do velké míry izolovali v Evropě. Uplynulé dva roky jim politiku do velké míry znechutily, možná i proto přišli k urnám ve větším počtu.
Pád Sebeobrany a Ligy
Do parlamentu se ještě na třetím místě dostalo seskupení Levice a demokrati, vedené exprezidentem Aleksandrem Kwaśniewským, a na čtvrtém místě lidovci expremiéra Waldemara Pawlaka. Ti jsou také nejpravděpodobnějšími koaličními partnery liberálů v případě, že platforma nebude schopna dosáhnout počtu 231 poslanců, což by jí zaručovalo nadpoloviční většinu.
Zcela propadli extremisté z populistické Sebeobrany a nacionalistické Ligy polských rodin, bývalé strany vládní koalice. Tyto strany se nedostaly přes pětiprocentní volební práh. Část jejich voličů přetáhli bratři Kaczyńští.
Podporu jiných stran budou liberálové potřebovat každopádně, protože proti nim bude stát konzervativní prezident Lech Kaczyński, který může vetovat jimi schválené zákony.
Co přinesou liberálové
Od nové, liberály vedené vlády je možné očekávat přípravu reformy státních financí a reformy zdravotnictví, debatu o zavedení jednotné daňové sazby a také zjednodušení předpisů pro podnikání. Vláda se určitě soustředí na budování infrastruktury – mimo jiné kvůli organizaci evropského šampionátu ve fotbale v roce 2012. Polská ekonomika podle odhadů expertů poroste také v příštím roce o šest procent – bez ohledu na vývoj v politice.
V zahraniční politice se očekává návrat Polska mezi šest nejvlivnějších členů Evropské unie a pragmatičtější politika vůči Německu a Rusku. Šéf liberálů Donald Tusk, který v těchto volbách bojoval o politické přežití, nechce zrušit bratry Kaczyńskými zřízenou protikorupční službu, jednu z nejkontroverznějších státních institucí v současném Polsku.
Autor: Martin Ehl