28.10.2007
Domaci.iHNed.cz
Prezident se vyslovil pro podporu jaderné energetiky. Varoval před „nastolováním otázek poválečného uspořádání střední Evropy v nikoli nevýznamných politických kruzích u našeho souseda západního“.
Prezident Václav Klaus v projevu ke státnímu svátku zdůraznil, že je třeba se soustředit na vzájemné vztahy kolem nás. „Kontakty s vnějším světem naše životy nesmírně obohacují, ale to vnější, to od jinud, není a nesmí se stát náhražkou toho základního, toho, co získáváme z našeho vzájemného soužití,“ zdůraznil Klaus.
Varoval před bezbřehým kosmopolitismem a líbivým internacionalismem. „Východiskem pro naše životy by nemělo být pouhé prosazování univerzálních lidskoprávních hodnot a už vůbec ne bezbřehý kosmopolitismus či líbivý internacionalismus. Zakotvení v tom domácím není ničím nahraditelné,“ dodal.
Většinu svého projevu však český prezident, jenž bude parlamentem volen již v únoru, věnoval vztahu České republiky s okolními zeměmi. Ocenil dobré sousedské vztahy především se Slovenskem a Polskem: „Měli bychom si proto našich dobrých sousedských vztahů umět vážit a zvláště bychom měli ocenit, jak příkladné a skutečně nadstandardní jsou naše současné vztahy se Slovenskem a jak tradičně pevné a přátelské jsou naše vztahy s Polskem.“
Varoval před Rakouskem a jeho energetickou politikou a rovněž před částí „nikoli nevýznamných politických kruhů“ v Německu. „Jsou jimi (problémy) nesouhlas našeho jižního souseda s naší jadernou energetikou a opakující se nastolování otázek poválečného uspořádání střední Evropy v nikoli nevýznamných politických kruzích u našeho souseda západního,“ řekl Klaus. V této souvislosti se prezident vyslovil pro podporu jaderné energetiky.
Prezident dále vyzdvihl úlohu naší země v Evropě. „V Evropě žádnými nováčky nejsme a přítomni v ní jsme byli vždycky. Evropa proto byla, je a bude naším nejpřirozenějším kulturně-civilizačním zázemím, což nezpochybňuje snad nikdo,“ zdůraznil prezident.
K transatlantické vazbě Klaus řekl: „Příkladem může být naše dnešní debata o americké radarové základně na našem území, která tento problém odráží velmi přesně: hledáme vhodný „tmel“ našeho spojenectví a zamýšlíme se přitom nad tím, kde jsou − i nás se dotýkající − hrozby současného světa. Obojí si musíme u nás doma zcela otevřeně „vyříkat“, neboť u nikoho nesmí zůstat pachuť manipulace či absence dialogu.“
V neposlední řadě by Česká republika měla posilovat přátelské vztahy s mocnostmi jako je Rusko, Čína a Indie.
Autor: František Novák